Zynga bir Türk oyun şirketini daha satın alacak

 Zynga bir Türk oyun şirketini daha satın alacak

TELEGRAM GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYANIZ

Zynga bir Türk oyun şirketini daha satın alacak

ABD merkezli mobil oyun stüdyosu Zynga, gözüne bir Türk şirketi daha kestirdi. Daha önce Türkiye’den Peak Games, Gram Games ve Rollic Games’i bünyesine katan Zynga şimdi de Forgerhero ve iştiraki ByteTyper’ı satın alıyor.

Satın alınma işlemi doğrudan Zynga üzerinden yapılmıyor. Zynga’nın ana hissedarı olduğu Rollic Games bünyesine Forgerhero ve ByteTyper’ı katacak. Böylelikle bu iki oyun stüdyosu dolaylı olarak Zynga çatısı alında faaliyet gösterecek. Devralma işlemi için Rekabet Kurumu’na devralma başvurusu yapıldı ve Rekabet Kurumu web sitesinde konu hakkında resmi açıklama yayınlandı. Anlaşmanın maddi boyutu hakkında bilgi paylaşılmadı.

ByteTyper’ın web sitesine baktığımızda App Store’da 20 adet oyunu bulunduğunu görülüyor. Play Store’da ise 1 adet oyun yer alıyor. Şirket hakkında herhangi bir bilgiye yer verilmiyor.

Zynga, Türk şirketlere toplam 2,3 milyar dolar harcadı 

Zynga toplam 2 milyar 318 milyon dolar ödeyerek Peak Games, Gram Games ve Rollic Games’i bünyesine katmıştı. Türkiye, mobil oyun sektöründe güçlü firmaların doğuşuna sahne oluyor. Peak Games, Türkiye’nin ilk unicorn girişimiydi. Geçtiğimiz haftalarda Dream Games ismindeki yerli mobil oyun şirketi  1 milyar dolar değerlemeyi aştığını duyurarak Türkiye’nin üçüncü unicorn şirketi olduğunu duyurdu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın