Zelenski: Tanıma kararıyla bağlantılı sonuçların tüm sorumluluğu Rusya’ya ait

 Zelenski: Tanıma kararıyla bağlantılı sonuçların tüm sorumluluğu Rusya’ya ait

Zelenski: Tanıma kararıyla bağlantılı sonuçların tüm sorumluluğu Rusya'ya ait

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı yönetimleri tanıma kararına ilişkin, “Rusya’nın kararı Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün ihlalidir. Alınan kararlarla bağlantılı sonuçların tüm sorumluluğu Rusya’ya aittir” açıklamasında bulundu.

Son dakika haberi! Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya’nın sözde ayrılıkçı yönetimleri tanıma kararına ilişkin “Alınan kararlarla bağlantılı sonuçların tüm sorumluluğu Rusya’ya aittir” dedi.

Zelensky, Rusya’nın ayrılıkçıların yönetimlerini tanıma kararına ilişkin sosyal medyadan halka sesleniş gerçekleştirdi.

Rusya’nın son hareketleri ülkemizin egemenliği ve toprak bütünlüğünün ihlali olduğunu aktaran Zelenski, “Alınan kararlarla bağlantılı sonuçların tüm sorumluluğu Rusya’ya aittir” diye konuştu.

Zelenski, ayrılıkçıları tanımanın tek taraflı olarak Minsk anlaşmalarından çıkmak ve Normandiya Formatında alınmış kararları göz ardı etmek anlamına gelebileceğinin aktararak, kararın barış çabalarını baltaladığını belirtti.

Bugün alınan ve yarın alınacak muhtemel kararlarla Rusya’nın Donbas’ta 2014’ten beri var olan askeri varlığını meşru hale getirmiş olacağını kaydeden Zelenski, Normandiya Dörtlüsü Zirvesi için acil çağrı yaptıklarını belirtti.

“KİMSEYE BİR ŞEY VERMEYECEĞİZ”

Zelenski, partnerlerinden net ve etkili adımlar beklediklerine dikkati çekti.

Sınırlarının iyi şekilde korunduğunu hatırlatan Zelenskiy, kendi topraklarında olduklarını ve hiçbir şeyden korkmadıklarını söyledi.

Kimseye bir şey borçlu olmadıklarını ifade eden Zelenski, “Kimseye bir şey vermeyeceğiz. Bundan eminiz. Çünkü 2014 Şubat değil, 2022 Şubat’tayız. Başka bir ülke, başka bir ordu. Tek amaç Ukrayna’da barış” dedi.

Zelenski, ülkesinin siyasi-diplomatik çözüme bağlı olduğunu kaydetti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın