Yavaş İnternet Nasıl Hızlandırılır?

 Yavaş İnternet Nasıl Hızlandırılır?

Covid-19 virüsü salgını nedeniyle insanlar evlerinde karantina sürecini geçirirken, İnternete yüklenme sonucunda internet bağlantı hızı bazı şehirler ve ilçeler de sorun yaratmaya başlıyor.

Özellikle video görüşmeler(zoom), YouTube gibi film ve dizi platformları veya internet üzerinden oynanan oyunlarda düşük hız problemlere yol açabiliyor.

Birden fazla kişinin yaşadığı evlerde bağlantı hızı yavaşsa, aynı anda internet kullanmak zorlaşabiliyo

* Mümkünse interneti kablosuz ağ üzerinden değil, ethernet kablosu ile kullanın. Tabii ki bu bilgisayar ve laptop için geçerli.

* Modemlerde 2,4 GHZ ve 5 GHZ frekanslarında iki ayrı ağ olabiliyor. Bunların isimlerini birbirinden farklı yapın ve cihazlarınızı 5 GHZ ağına bağlayın.

* Modeminizin yerinin bağlantınıza nasıl etki ettiğini inceleyin. Bir kitaplığın altında veya çok sayıda eşyanın arasında duruyorsa bu kablosuz bağlantı hızını yavaşlatabilir.

* Mikrodalga cihazları kablosuz ağ sinyallerini karıştırabiliyor. İnternet üzerinden görüntülü konuşma yaparken mikrodalga fırınınızı çalıştırmayın.

* Evde bazı noktalarda kablosuz internet az çekiyorsa wi-fi booster denen sinyal güçlendiricilerden alın.

* İnternette aynı anda birden fazla kişinin birden fazla yere bağlanması hızı yavaşlatıyorsa modeminizde önceliklendirme ayarlarına bakın. Bazı modemlerde olan bu ayar sayesinde video konferans, film indirme, sosyal medya gibi farklı bağlantılardan hangilerine öncelik verileceğini belirlemeniz mümkün.

* Evinizdeki internet hızı, düzenli olarak servis sağlayıcınızın söz verdiğinden daha düşük çıkıyorsa arayıp arıza kaydı oluşturun.

* Kullandığınız wodem’de eski olabilir yeni bir modem alabilirsiniz.

*Windows “Görev Yöneticisini” Açarak önemsiz uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın 🙂

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın