Uzmanlar, Günde 1 Milyon Doz Aşı Şartıyla Yasakların Kalkabileceği Tarihi Açıkladı

 Uzmanlar, Günde 1 Milyon Doz Aşı Şartıyla Yasakların Kalkabileceği Tarihi Açıkladı

Uzmanlar, Günde 1 Milyon Doz Aşı Şartıyla Yasakların Kalkabileceği Tarihi Açıkladı

Bilim adamları, günde 500.000’den fazla vatandaşın aşılanma oranını ve koronavirüs aşılama oranındaki artışı değerlendirdi. Açıklamayı yapan bilim insanı aşılama hızından memnun kaldı.

Türkiye’nin yeni taç virüsüne karşı mücadelesi yepyeni bir dönemi başlattı. Aşı stoklarının artması, risk grubundaki meslek grubunun ve aşılama planlanabilecek yaş grubunun genişlemesine yol açmıştır. Bu nedenle vatandaşlar, koronavirüs belasından kurtulmak ve ilk doz aşıyı yaptırmak için randevu alıyor.

Hatta son verilere göre günlük aşılama hacmi yaklaşık 600.000’e ulaştı. Bilim adamları aşılama oranlarındaki artışı değerlendirdiler. Ankara Üniversitesi öğretim üyesi konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Dr. Necmettin Ünal, Türkiye’nin günlük aşılama kapasitesinin 600 bini aştığını söyledi. Bu durumda her gün 1 milyon kişinin aşılanması gerektiğine inanan bilim insanı, bu şartın sağlanması halinde uygulanan yasakların ve kısıtlamaların 2 ay içinde sona erebileceğini söyledi.

Toplumsal bağışıklık, yasaklara duyulan ihtiyacı ortadan kaldıracak

Necmettin Ünal’a göre Türkiye’de toplumsal bağışıklığı konuşabilmek için, toplumun yüzde 70 ila yüzde 80 kadarının aşılanması gerekiyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda koronavirüs nedeniyle uygulanan kısıtlamalara ihtiyaç duyulmayacağını söyleyen bilim insanı, aşılama hızının artırılması ve toplumsal bağışıklığın sağlanması durumunda Türkiye’ye özel varyant ihtimalinin de düşeceğini ifade ediyor.

Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Barış Otlu tarafından yapılan açıklamalarda ise aşının etkilerinin önümüzdeki aylarda daha iyi görüleceği ifade ediliyor. Aşılama hızının artmasıyla birlikte yeni vaka sayılarının çok azalacağını söyleyen bilim insanı, insanların COVID-19 nedeniyle hastaneye başvurma durumlarında da çok büyük düşüş yaşanacağını belirtiyor. Tüm bunlar, insanların eski normallerine dönmelerini sağlayacak.

“Toplumun yüzde 60’ı aşılanırsa, salgın kelimesine gerek olmaz”

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık ise aşılama hızının artırılarak toplumun yüzde 60‘ının bir an önce aşılanması gerektiğini ifade ediyor. Bu durumun gerçekleşmesi durumunda COVID-19’a salgın denilmesine gerek kalmayacağını savunan bilim insanı, bu hastalık için artık enfeksiyon ibaresinin kullanılabileceğini belirtiyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir diğer isimse Bilim Kurulu Üyesi Levent Akın’dı. Akın, aşılamanın böyle gitmesi durumunda temmuz ortası gibi 50 ila 60 milyon vatandaşa en az 1 doz aşı vurulmuş olacağını ifade ediyor. Bilim Kurulu üyesine göre aşılama bu şekilde devam ederse sonbahar ayları, normal yaşama dönülmesini sağlamış olacak. Ancak Levent Akın, istenen düzeyde aşılama yapılsa da maske ve mesafe kurallarına biraz daha ihtiyaç duyulacağını düşünüyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın