Yasaklanacak mı? Trump’tan TikTok açıklaması

 Yasaklanacak mı? Trump’tan TikTok açıklaması

Trump, Teksas eyaletine yapacağı ziyaret için Beyaz Saray’dan ayrılmadan önce Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile kameraların karşısına geçti.

TikTok’un Çin yönetimi ile bağlantıları sebebiyle Amerika’da yasaklanıp yasaklanmayacağı tartışmalarına ilişkin Donald Trump, “Bu konuya bakıyoruz. Bu konu da bir karara varmayı düşünüyoruz.” dedi.

Trump, bugün Facebook, Amazon, Apple ve Google Üst Yöneticilerinin (CEO) Amerika Temsilciler Meclisinde katılacağı oturumu yakından takip edeceğini de sözlerine ekledi.

Hazine Bakanı Mnuchin de bu konu da çalışma yaptıklarını belirterek, “TikTok konusunda bu hafta Trump’a bir tavsiye sunacağız. Elimizde birkaç farklı seçenek var.” ifadelerini kullandı.

“Almanya bizden yararlandı”

Donald Trump, Amerika’nın Almanya’dan yaklaşık 12 000 askerini çekme kararına ilişkin ise “Almanya, NATO ödemeleri konusunda ihmalci davranıyor. Almanya yıllarca bizden ve askerimizden yararlandı. Şimdi askerimizi çekiyoruz. Ödemelerini yapmaya başlayacaklardır.” ifadesini kullandı.

Amerika’nın NATO’nun savunmasına en çok para harcayan ülke olduğunu belirten Trump, diğer ülkelere düşen ödemenin % 2 yerine % 4 olması gerektiğini vurguladı.

Rusya’ya “Taliban’a para teklifi” konusunda gözdağı

Amerika Başkanı Trump, Rusya’nın Afganistan’daki Amerika askerlerini öldürmeleri için Taliban’a para teklif ettiği iddialarına ilişkin, “Birçok insan bu iddianın doğru olmadığını söylüyor ama Rusya bunu gerçekten yaptıysa çok sinirlenirim” biçiminde konuştu.

Rusya’nın Afganistan müdahalesinde “bir servet ve pek çok insanını kaybettiğini” dile getiren Trump, “Para teklifi iddiaları gerçekse gerekli olan yanıtı veririz. Daha önce kimse, Rusya, Çin veya İran konusunda benim kadar sert olmamıştı” ifadesini kullandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın