Yandex Navigasyon “yolu” şaşırdı! Kullanıcıları paralı yollara yönlendiriyor

 Yandex Navigasyon “yolu” şaşırdı! Kullanıcıları paralı yollara yönlendiriyor

Popüler navigasyon uygulaması Yandex Navigasyon’un, bazen hatalı yol tarifi verip paralı yollara yönlendirdiği ortaya çıktı. Konum olarak aynı yakada olan bölgeleri seçtiğinizde, uygulamanın sizi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden karşıya geçirip Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden Anadolu Yakası’na getirdiği görülüyor.

Yandex Navigasyon

Rusya merkezli arama motoru Yandex tarafından piyasaya sürülen Yandex Navigasyon uygulamasının bazen hatalı yol tarifi verip paralı yollara yönlendirdiği ortaya çıktı. Konum olarak Anadolu Yakası’ndan iki bölge seçtiğinizde, uygulamanın sizi hem 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden hem de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçirip rotanıza getirdiği görülüyor.

“KUZEY MARMARA OTOYOLU’NA 60 TL ÖDEDİM”

Uygulamayı kullanan başka bir sürücü ise, 6 gün önce Karabük’ten İstanbul’a bir seyahat yaptıklarını belirterek, “İzmit otobanını bitirmek üzereyiz Yandex Navigasyon bizi ısrarla yoldan çıkarıp İzmit içinden tepelere oradan Kuzey Marmara Otoyolu’na yönlendiriyor. Tam 59 dakikada bağlandık paralı yola paralı yolda kuzey Marmara otoyolundan ısrar la bizi Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne yönlendiriyor. İnanılmaz bir kötülük Kuzey Marmara Otoyolu’nda 60 TL gitti” ifadelerini kullandı.

Yandex Navigasyon 'yolu' şaşırdı! Hatalı yol tarifi veriyor

“PARALI YOLA YÖNLENDİRİYOR”

Sosyal medya platformu Ekşi Sözlük’te de Yandex Navigasyon uygulamasının paralı yollara yönlendirmesi iddiası bulunuyor. Bir kullanıcı, “İş yerinden çıkmak üzereyim, ev rotama Google 37 dakika diyor (parasız yol) paralı yol ise 45 dakika. Yandex ise Google’ın önerdiği rotaya 47 dakika diyor ve paralı yola (41 dakika) yönlendiriyor” ifadelerini kullandı.

Yandex Navigasyon 'yolu' şaşırdı! Hatalı yol tarifi veriyor
Yandex Navigasyon uygulaması hatalı yol tarifi veriyor

Yapılan Yorumlar
  • Rabia dedi ki:

    Para kazanmak için güzel bir fikir ama kullanıcıların bu uygulama özelliğinden memnun kaldığını dusunmuyorum

Bir Yorum Yapın