Web WhatsApp kullananların mesajlarına her yerden erişilebilir

 Web WhatsApp kullananların mesajlarına her yerden erişilebilir

Almanya Almanya Federal Suç Dairesi’nin WhatApp mesajlarını takip edebildiği ülke gündemini karıştırırken Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık bilgisayar ortamında WhatsApp açmak için kullanılan QR koda sahip olanın her yerden mesajlara ulaşabileceğini belirtti.

Alman Televizyon Kurumu (WDR) ve Bavyera Televizyon Kurumunun (BR) ortak haberinde, Almanya’da İçişleri Bakanlığına bağlı Federal Suç Dairesi’nin (BKA) “Bilgi Teknolojisi İzleme” biriminin şifrelenmiş WhatsApp sohbetlerini almanın bir yolunu bulduğu belirtildi.

Ayrıca uzmanlar bilgisayar ortamından WhatsApp açmakta kullanılan QR kodun tehlike oluşturduğuna dikkat çekti.”

BKA WHATAPP’A GELEN HER MESAJI İZLEYEBİLEN BİR METODA SAHİPTİR”BKA’nın şüphelendikleri kişilerin mesajlarına herhangi bir casus yazılım yüklemeden “WhatsApp Web” sistemini kullanarak ulaşabildiği ileri sürülen haberde, kurum içi yazışmalarda, “BKA, WhatsApp hesabından gelen metin, video, görüntü ve kısa sesli mesajların gerçek zamanlı izlenmesini sağlamayı başaran bir yönteme sahiptir. Şüphelenilen kişinin rehberindeki kişiler de bu biçimde bilinir hale getirilebilir.” ifadelerinin kullanıldığı kaydedildi.

QR KOD TEHLİKESİPeki WhatsApp uygulaması ne kadar güvenli? Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, A Haber canlı yayınında kritik ikazlarda bulundu. Kırık, masaüstü bilgisayarlar WhatsApp’ı açmak için kullanılan QR koda sahip olmanın her yerde mesajlara ulaşım sağlayabileceğini vurgulayarak kullanıcılara ikazlarda bulundu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın