Wayfair’in Çocuk Kaçakçılığı İddialarını Açığa Çıkaran Kişiden Medyaya İlk Açıklama

 Wayfair’in Çocuk Kaçakçılığı İddialarını Açığa Çıkaran Kişiden Medyaya İlk Açıklama

Wayfair üzerinden çocuk ticareti yapıldığı iddialarını öncelikle ortaya atan Reddit kullanıcısı ‘PrincessPeach1987’, medyaya ilk defa açıklamada bulundu. Yapılan paylaşımı ‘direk bir suçlama’ olarak görmediklerini dile getiren kişi, yalnızca diğer insanların düşüncelerini öğrenmek istediklerinin önemini belirtiyor.
Geçtiğimiz gün sizlere 2002 senesinden beri mobilya ve ev eşyaları satan ABD merkezli online alışveriş sitesi Wayfair üzerinden çocuk ticareti yapıldığı iddialarını aktarmıştık. İlk olarak bir Reddit kullanıcısının ortaya attığı, daha sonrasında çığ gibi büyüyen iddialara göre sitede dolap ve yastık gibi sıradan ürünlere kaybolan çocukların isimleri verilmekte ve bu ürünler fahiş fiyatlarla satılıyordu.

9 Temmuz’da ‘PrincessPeach1987’ tarafından ortaya atılan bu iddialar, kısa bir süre içinde dünya kamuoyunun ilgi odağı hâlini aldı. Olayın kısa bir süre içinde yayılmasının ardından Wayfair olayları yalanlamış ve bahsi geçen ürünlerin ‘endüstriyel ürünler’ olduğunu açıklamıştı. Şimdiyse iddiaların çıkış noktası olan Reddit kullanıcısı, olayların başlangıcıyla ilgili Newsweek dergisine konuştu.

İddiaların çıkış noktası olan Reddit kullanıcısı, paylaşımı ‘doğrudan bir suçlama’ olarak görmediklerini söyledi:

Newsweek’e kimliğini açıklamayı reddeden ve kendisini insan kaçakçılığı mağdurlarına yardım eden bir örgütün üyesi olarak tanıtan Reddit kullanıcısı, Wayfair’deki tuhaflığı öncelikle eşiyle beraber internette dolap ararken gördüklerini söyledi. Dolaplar arasında gezinirken fahiş fiyatlı ürünleri fark ettiklerini, bunun sonrasında Reddit kullanıcılarının konuya dair fikri olup olmadığını sorduklarını belirten ‘PrincessPeach1987’, yapılan paylaşımın binlerce yorum satın aldıktan sonra Twitter’a sıçradığını, daha sonrasında #Wayfairate etiketinin altında konu hakkında daha fazla ipucu geldiğini anlattı.

Twitter kullanıcılarının başka pahalı ürünler de keşfettiklerini ve bu ürünlerin çocuk kaçakçılığında kullanıldığına dair bir çok işaret saptadıklarını söyleyen kullanıcı, paylaşımını ‘direk bir suçlama’ olarak görmediğinin ve diğer insanların başka ayrıntılardan haberdar olup olmadıklarını öğrenmek istediklerinin altını çizdi.

Wayfair’den iddialara yalanlama geldi:

Amerika’de patlak veren skandal olayın ardından son dakika açıklamasında bulunan Wayfair yetkilileri, yapılan yazılı açıklamada söz konusu ürünlerin makul fiyatlarla listelenen endüstriyel ürünler olduğunu, iddiaların hiçbirinde doğruluk payı bulunmadığını ve söz konusu ürünlerin isimlerinin değiştirilmesi ve yüksek fiyatların nedenini anlatacak yeterlilikte fotoğraf ile açıklama eklenmesi için geçici olarak siteden kaldırıldığını belirtmişti.

Somut deliller bulunmamasına rağmen sosyal ağların gündemini epey meşgul eden iddialar, Amerikan en temel akım medyasındaysa ‘komplo teorisi’ olarak değerlendiriliyor. Sosyal medyada yankıları hâlâ devam etmekte olan iddialarla ilgili ilerleyen günlerde yeni bir gelişme yaşanırsa sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın