VPN nedir, ne işe yarar?

 VPN nedir, ne işe yarar?

VPN teknolojisi nedir; internet’te “özgürleşmenizi” nasıl sağlıyor? 

VPN (Sanal Özel Ağ) terimini daha önce birden fazla kez duydunuz, ancak şimdiye kadar kullanmanız gerekmedi. Veya nasıl kullanacağınızı bilmediğiniz için zahmet etmek istemediniz. Bu yazımızda VPN’nin nasıl çalıştığından, ona neden ihtiyacınız olduğuna, ücretli ve bedava dağıttığı VPN hizmetlerine ve sunduklarına değineceğiz.


VPN nedir?


Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltılmışı olan VPN, basit bir anlatımla internet üstünde kurulu bilgisayarlar grubundan oluşur. Bu özel bilgisayar ağı, söz gelimi yerel bir ağa fiziksel erişimi bulunmayan, dışarıdaki bir şahıs tarafından ağ kaynaklarına erişmekte kullanılabilir. VPN’ler, güvenilmeyen ağlara bağlanırken bağlantıyı şifrelemek ve güvenli hale getirmek için de kullanılır. Bunun yanında VPN’ler, farklı konumlarda bulunabildiğinden, sizi ülkelerin kısıtlamalarından (yasaklı internet siteleri ve IP’ler gibi) da kurtarırlar.


VPN’lerle bağlantınız şifreli olduğundan, gönderdiğiniz ve aldığınız tüm veriler şifrelendiğinden, meraklı gözler ne yaptığınızı göremezler.

Peki o halde niye herkes VPN kullanmıyor?


İyi, hızlı ve aralıksız bir VPN hizmeti için genelde aylık bir ücret ödemeniz gerekecektir. Bağlantınız ayrı bir bilgisayar üzerinden yönlendirileceğinden, çoğu durumda normaldeki internet bağlantınız kadar hızlı olmayabilir. Ancak bunları aştığınızda faydalarının, eksilerinden fazla olduğunu fark edebilirsiniz.

VPN sizin için gerekli mi?


VPN, sizi normalde bağlanamadığınız bir ağa güvenle bağlamakla görevlidir. VPN birkaç farklı amaçla kullanılıyor:


– Okul ya da iş ağına uzaktan ulaşmak için. Bu durumda VPN hizmeti, okul ya da iş yeri tarafından sağlanır.
– Yasaklı web sitelerine giriş için. VPN sunucuları farklı konumlarda bulunabildiğinden ve verileri şifreleyerek gönderdiğinden, engelli web sitelerine erişmenize izin verir
– Torrent indirmek gibi yasal ya da yasadışı indirmeler için. Bittorrent’te gerçek güvenlik sağlamanın tek yolu, VPN’lerdir.
– Gizliliği ve güvenliği artırmak için. Tüm iletişiminizi ve bağlantılarınızı meraklı gözlerden korumak için VPN gibi bir hizmetten faydalanmanız gereklidir. Bir kafede şifresiz bir ağa bağlandığınızda, VPN sayesinde güvensiz ağın açıklarından etkilenmezsiniz.
– Ülkelere özel hizmetleri kullanmak için. Örneğin Amerika’ya özel Netflix’i normal koşullarda Türkiye’den kullanmanız mümkün değil.
– VPN’yi kullanma nedeniniz, yukarda saydıklarımızın birkaç tanesi birden de olabilir.

Hangi VPN’yi seçmeli, nelere dikkat etmelisiniz?

En iyi VPN hizmeti, sunmuş olduğu işlevler, sunucunun konumu, bağlantı sözleşmesi ve fiyat konusunda iyi bir denge kuran hizmettir. Tek bir VPN hizmetinin ismini verip, en iyisi olduğunu söyleyemeyiz, çünkü bu onunla ne yapacağınıza bağlı. Çok sık dosya indirecekseniz, daha fazla ücret ödemeniz gerekebilir; bunun beraberinde amacınız konum kısıtlamalarından kurtulmak, yasaklı siteleri açmaksa daha uygun maliyetli seçenekleriniz var.
İşte VPN hizmetlerinde bakmanız gerekli olan özellikler


Protokol: VPN hizmetlerini araştırırken SSL/TLS (kimi zaman OpenVPN olarak da isimlendirilir), PPTP, IPSec, L2TP gibi farklı VPN türlerine rastlayacaksınız. Protokollerin kendilerine has avantaj ve dezavantajları var ancak güvenlik araştırmacıları, tüm bu protokollerin yeterli güvenliği sağladığını, normal bir kullanıcıya pek yansımadıklarını söylüyorlar.


Çıkış konumları: VPN hizmetinin bulunduğu konum, onu neden kullandığınıza bağlı şekilde sizin için önem kazanabilir. Örneğin İngiltere’deki bir TV kanalını izlemek istiyorsanız ve bu kanalın internet sitesi, yalnızca İngiltere’ye hizmet veriyorsa, VPN hizmetinizin sunucularının İngiltere’de bulunmasına dikkat edin. Amerika’deki sunucular, Amerika kanunlarına tabi olduklarından yetkililer istediğinde kullanım verilerini onlara aktarabilirler. Ücret ödeyeceğiniz bir VPN hizmetinin farklı konumlarda hizmet verdiğine dikkat edin.


Günlük kaydı: VPN’ye bağlandığınızda, aktarılan veriler konusuna VPN sağlayıcınıza güveniyorsunuz demektir. Bağlantınız, onu gözetlemek isteyenlere karşı korumada olsa da, aynı VPN’yi kullanan sistemler, özellikle VPN yöneticisi, verilerinizi günlük dosyalarına kaydedebilir. Bu herhangi bir VPN’ye üye olmadan önce sağlayıcının günlük kaydetme politikalarına göz atın. Bazı sağlayıcılar günlük kaydetmeyebiliyor. Amerika’deki VPN hizmetlerinin günlük kaydetmek mecburiyetinde olduğuna dair bazı söylentiler var. Bu doğru olmasa da ülke yönetimi, günlük tutanlardan bu bilgileri daima isteyebiliyor.

VPN’lerde önemli iki nokta daha

Zararlılardan koruma işlevleri: VPN kullanmak, tam manası ile güvende olduğunuz, her şeyden korunduğunuz manasına gelmez. HTTPS’yi mümkün olduğunca kullanmaya devam etmeli, indirdiğiniz dosyalara dikkat etmelisiniz. Bazı VPN hizmetleri (özellikle mobil hizmetler), sizi virüs ve trojan’lara karşı koruyabiliyorlar.


Mobil uygulama: VPN için para harcayacaksanız, onun her yerde, tutarlı bir şekilde çalışmasını isteyeceksinizdir. Önde gelen hizmetler, hem masaüstü hem de mobil cihazlar için çözümler sunuyorlar. Hem telefonunuzda, hem de laptop’unuzda VPN kullanmak için iki farklı hizmete para ödememeye dikkat edin.


Ücretsiz VPN sağlayıcılarının etkinliğinizi kaydetmesi ve size reklam tanıtım göstermesi muhtemeldir. Size gösterilen reklam tanıtımlarda gezinti alışkanlıklarınızın kullanılma olasılığı da yüksektir. Bunun yanında bedava dağıttığı hizmetler, daha az çıkış noktası sunarlar. Gizlilik konusuna verdikleri önem de ücretliler kadar yüksek değildir. Ancak arada sırada kullanacaksanız, para harcamadan da işinizi görecek bir VPN bulabilirsiniz.


Ücretli VPN’ler gizliliğinizi daha çok cihddiye alırlar. Genellikle reklam tanıtım göstermezler. Etkinliğinizi kaydedip kaydetmemeleri ise hizmetten hizmete değişmektedir. Bir çoğu, satın almadan önce denemeniz için bedava dağıttığı deneme hizmeti sunarlar. Ancak ücretli bir VPN kullanmanın yasaları çiğnemek gibi davranışları haklı kılmadığını da unutmamak gerekmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın