Ünlü otomobil markası Türkiye’den çekiliyor mu ?

 Ünlü otomobil markası Türkiye’den çekiliyor mu ?

Ülkemizde çok sayıda kullanıcı sayısına sahip olan Japonya tabanlı üretici Honda, Türkiye’den bütünüyle çekilme kararı aldı. Aslında uzun zamandan beri markanın ayrılacağı dilden dile konuşuluyordu ancak herhangi bir somut adım söz konusu değildi. 2019 senesinin başında başlayan bu iddialar ünlü otomobil üreticisinin 2020 senesinde Türkiye’deki fabrikalarını bütünüyle kapatacağını söylese de, Honda 2020 senesinde da ülkemizde üretim yapmayı sürdürmüştü. Ancak öyle görünüyor ki Japonya merkezli üretici bu sefer fazlası ile ciddi ve 2021 yılına geldiğimizde artık onları burda göremeyeceğiz.

Ünlü otomobil markası Türkiye’den çekiliyor!

1997 senesinin sonundan bu yana ülkemizde üretim yapmayı sürdüren ve yerli otomobiller üreten Honda yukarda da belirttiğimiz üzere aldığı küresel bir karar ile ülkemizden 2021 senesinde çekiliyor. Bu konudaki en önemli açıklama ise Honda Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer’e ait. Kılıçer, Şekerpınar’da yer alan fabrikanın içindeki tüm teçhizatla beraber satışa sunulacağını belirtiyor. Bahsi geçen fabrikanın yapımına 1996 senesinde başlanmıştı ve fabrika 1997 senesinde üretime geçmişti. Fabrikayı kapatma kararının ardında yatan iki sebebi de açıklayan Kılıçer, şu ifadeleri kullandı.

“İlki ve en önemlisi küresel seviyede üretimdeki optimizasyonu yakalamaktı. Türkiye fabrikamızın kapasitesi 50 000 adet olmasına karşın gelin görün ki son 5-6 senedir maalesef kapasitenin % 30-35 altında üretmek mecburiyetinde kaldık. Bunun nedeni kesinlikle iç piyasa değil ihracatla ilgili bir konuydu. Ayrıca bu optimizasyon yalnızca Türkiye ile alakalı de değil. İngiltere, Endonezya ve Tayland fabrikalarında da revizyonlar yapıldı.”

“İkincisi ise üretim etkinliğini artırmaktı. Yani Civic Sedan özelindeki bakarsak, bu modelin Japonya’da devreye girmesiyle toplam üretim maliyeti düşecek, bu da daha rekabetçi olmasını sağlayacak. Bizim de faydamıza olacak. Yani Civic Sedan’ın Japonya’da üretilmesi Türkiye’de üretilmesinden daha avantajlı olacak diyebiliriz. Üretim maliyetlerini düşürme hedefi Japonya ile olan % 10’luk gümrük vergisinin bile üstünde bir avantaj yaratacak.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın