Türkiye’nin Yeni Haberleşme Uydusu TURKSAT 5A, 8 Ocak 2021’de Uzaya Gönderilecek

 Türkiye’nin Yeni Haberleşme Uydusu TURKSAT 5A, 8 Ocak 2021’de Uzaya Gönderilecek

TURKSAT AŞ. TÜRKSAT 5A, uzaya gönderme tarihini açıkladı. Açıklamaya göre, Türkiye’nin yeni haberleşme uydusu 8 Ocak Cuma günü 04: 26’da fırlatılacak. Lansman süreci Elon Musk’ın SpaceX şirketi tarafından yürütülecek.

Türkiye birkaç ay içinde bir konuşma yaptı ama sonunda bir fikir birliğine vardı. Sorun, TÜRKSAT 5A adında yeni bir haberleşme uydusu. İlk duyuruda, uydunun birkaç ay önce uzaya girmesi planlanmıştı. Ancak gecikme projenin ilerlemesinin gecikmesine neden oldu. En son ifade, uyduları uzaya göndermek için son tarihi gösterir.

TURKSAT AŞ. Yeni Türk uydusundan yapılan açıklamaya göre 8 Ocak Cuma günü 04: 26’da uzaya fırlatılacak. Uydu 31 derece doğuya hizmet vermeye başlayacak; Türkiye’nin yanı sıra Karadeniz, Ege Denizi, Akdeniz, Orta Doğu, Kuzeybatı ve Orta Avrupa da Güney Afrika’yı kapsayacak. TV yayıncılığı ve veri iletişimi hizmetleri veren TURKSAT 5A, 30 yıl süreyle kullanılacak.

Elon Musk tarafından kurulan SpaceX, TÜRKSAT 5A’yı uzaya gönderme sürecini yönetecek. Şirket, Türkler tarafından yeni uyduları Cape Canaveral’dan çıkarmak için sıklıkla kullanılıyor. Falcon 9 roketi ile fırlatılan uydu, dört ay içinde 31 derece doğu yörüngesine düşecek. Yetkililer, TÜRKSAT 5A’nın ikinci çeyrekten itibaren kullanılacağını söyledi.

Türksat 5A Türkiye için çok önemli. Ayrıca bu uydu Türkiye’de yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Türkiye’den yapılan resmi açıklamaya göre Türksat uydusu yerel ve milli tesislerde üretilirken sabah 5’ten sonra büyük önem verecek. Birkaç yıl içinde uzaya birkaç yeni uydu fırlatmayı planlayan yetkililer, yeni fırlatılan her bir uydunun yerelleştirme oranının artacağına işaret ediyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın