Türkiye’nin Dünya Rekoru Kırdığı Kasım Ayının En Çok Giriş Yapılan Alışveriş Siteleri Açıklandı

 Türkiye’nin Dünya Rekoru Kırdığı Kasım Ayının En Çok Giriş Yapılan Alışveriş Siteleri Açıklandı

2020’nin Kasım ayı, özellikle pandeminin etkisi ile online alışverişin zirve yapmış olduğu bir yıl oldu. Gemius’un yayınını yaptığı istatistiklere göre Türkiye’de alışveriş çılgınlığı yaşanan cuma indirimlerinin olduğu kasım ayı boyunca, en çok trafik elde eden siteler de açıklandı.


Türkiye’de faaliyette bulunan online alışveriş sitelerinin sayısı giderek artarken senenin ilk günlerinden bu yana, küresel çapta etkisini gösteren koronavirüs salgını, online alışverişin daha çok tercih edilmesine yol açtı. Hem Amazon gibi küresel şirketlerin Türkiye pazarına girdiği hem de Türk şirketlerinin ülke dışına açıldığı bir yılı geride bıraktık. Ayrıca hızlı sipariş uygulama ve hizmetlerinin sayısı da giderek artıyor.

PayU verilerine göre dakika başına en çok alışverişin yapıldığı Türkiye’ye ilişkin bilgiler, online alışveriş dünyası ve tüketiciler için de büyük önem taşıyor. Bu yıl her ne kadar düzenlenen kampanyaların yeterince realist olmadığı yönündeki eleştiriler artsa da en çok ziyaret edilen alışveriş siteleri, tüketicilerin tercihi için etkili bir veri sunuyor. Gemius’un araştırması ile artık o bilgiye de ulaşabiliyoruz.

Kasım 2020’de Türkiye’de en çok tıklanan alışveriş siteleri:

  • Trendyol: 42,4 milyon
  • Hepsiburada: 37,2 milyon
  • N11: 29,8 milyon
  • Letgo: 25 milyon
  • Gittigidiyor: 24,5 milyon
  • Çiçeksepeti: 21,4 milyon
  • Yemeksepeti: 19,4 milyon
  • AliExpress: 17,1 milyon
  • Migros: 13,9 milyon
  • Morhipo: 12,5 milyon

En çok ziyaret edilen alışveriş siteleri listesinde zirve, yakın zamanda İstanbul’da yemek sipariş hizmeti de vermeye başlayan ve geride bıraktığımız günlerde Kasım verilerini açıklayan Trendyol’a ait. Hemen ardından Hepsiburada ve N11 geliyor. Dördüncü sırada ise ikinci el eşya alım satım uygulaması Letgo var ki kampanya düzenlenmemesine rağmen bu listede yer alması başarılı bir sonuca ulaştığını gösteriyor.

Uzun bir süredir çiçek dışında oldukça farklı kategorilerde de ürünlerin satışını yapan Çiçeksepeti altıncı sırada yer alırken onu yemek sipariş platformu Yemeksepeti takip ediyor. AliExpress ise ülkemizde en çok ziyaret edilen yabancı alışveriş platformu olarak göze çarpıyor. Migros ise özellikle pandemini ortamında en temel akım mağazacılık yapısını başarılı bir biçimde internete taşımış görünüyor.

Amazon.Com.Tr’nin bu listede yer almaması ise bir hayli dikkat çekici, çünkü kampanya döneminde yapmış olduğumuz anket sonuçlarına göre Amazon; 30 000 takipçimizin oyları ile en güvenilir alışveriş sitesi seçilmişti. Ancak büyük ihtimalle Türkiye pazarında yeni olması, tüketicilerin Amazon’u hâlâ yurtdışında hizmet sunan bir site olarak hatırlamaları negatif bir etki oluşturdu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın