Türkiye’nin 2028 Yılı Uzay Hedefi Açıklandı: Ay’a Yumuşak Bir İniş Yapmak İstiyoruz

 Türkiye’nin 2028 Yılı Uzay Hedefi Açıklandı: Ay’a Yumuşak Bir İniş Yapmak İstiyoruz

Türkiye’nin 2028 Yılı Uzay Hedefi Açıklandı: Ay’a Yumuşak Bir İniş Yapmak İstiyoruz

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım , Türkiye’nin 2028’in sonunda aya uzay aracı indirmeyi umduğunu açıkladı. Tamamlanması gereken işin zor olduğunu ancak onsuz olmayacağına işaret eden Türkiye, başka bir boyuta geçeceğini söyledi.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Bursa’da düzenlenen “Mars 2050 Survival Space Yaratıcı Yarışması Jüri Ödül Töreni” nde Türkiye’nin uzay vizyonunun açıklamasını sundu. Yıldırım, 2028 yılına kadar aya yumuşak bir iniş gerçekleştirmenin asıl amacının, iniş yapan uzay aracının bu verileri toplamasını sağlayacağını belirterek, Türkiye’ye bazı verilerin getirildiğini vurguladı.

Yıldırım’ın açıklamasına göre, geçtiğimiz aylarda açıklanan milli uzay programı özellikle diğer ülkelerden büyük ilgi gördü. Çok geçmeden Türk Uzay Ajansı kişinin adını biliyordu ve Yıldırım’ın bunu çok ihmalkarca söyleyip söylemediğini biliyordu.Ulusal uzay programını ifşa eden ABD, Japonya ve Rusya da dahil olmak üzere birçok çentikle diyaloga başladıklarını söyledi. Çin ve Avrupa’da doğrudur. ülke.

“Hedefler zor olsa da öngörülen takvimde gerçekleştirilecek”

Türk Uzay Ajansı müdürü, Türkiye’nin hedef alana ulaşmanın kolay olmadığını, ancak Türkleri düşündürme kabiliyetine sahip olduğunu söyledi. Serdar Hüseyin Yıldırım, bu bağlamda 10 yıllık beklenen hedefe ulaşılabileceğini vurgulayarak, 2023 yılına kadar nihai hedef için ay ile temasın şart olduğuna işaret etti. Ayrıca bu hamlenin Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı için farklı bir anlam taşıyacağına inanılıyor.

Serdar Hüseyin Yıldırım’ın bahsettiği konulardan biri de uzayda motorların fırlatılmasıydı. Yıldırım, dünyada çok az ülkenin bunu yapabileceğine dikkat çekerek, bu hayal gerçekleştiğinde dünyanın ilk 7 ülkesinden biri olacağını söyledi. Şimdiye kadar Türkiye, Dünya’nın manyetik alan testinin oluşturduğu yıldırım hatlarını araç yapmak için kullanmayacak ve Türkiye başka bir yere taşınacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın