Türkiye’de Bilim ve Teknoloji Neden Gelişmiyor

 Türkiye’de Bilim ve Teknoloji Neden Gelişmiyor

Devlet ve toplum, bilimi gereksiz görüyor. Halk cahil kalsın isteniyor. Bilim, sanat gibi insanların gelişimi için kritik önemde olan alanlar; toplum ve yöneticiler için dini inancın ve para kazanma telaşının yanında lüzumsuz görülüyor.

Hantal bürokrasimiz işlerin olurundan yavaş ilerlemesine neden oluyor.Bilimsel gelişmelerin maddi konulara da sıkı sıkıya bağlı olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bu çalışmalarda kullanılan aletlerin, malzemelerin temininin hızlı bir biçimde gerçeklemesi gerekirken, hantal bürokrasiye ve lüzumsuz yazışmalara takılarak yavaşlatılmakta.

 Bilime ve eğitime gerekli kaynak yeterince ayrılmıyor.Ülkemiz ile bilim arasındaki bu uçurumun bir başka sebebi de bilime ayrılan bütçe gerçekten çok az olması. Bazı kurumlara bir hayli fazla ödenekler ayrılırken söz konusu bilim olunca pek de önemsenmediği görülüyor. Uzay projeleri, üniversite ödenekleri gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında devede kulak kalıyor.

Gereksiz ve aşırı özgüven patlaması yaşayan bir toplumuz.Kendimize gerektiğinden fazla güveniyoruz. Söylemlerimiz hep en iyi olduğumuz yönünde. Ama baktığımızda teknoloji ve bilimsel gelişmelerde pek çok dünya ülkesinin gerisinde kaldığımız ortada. Bu aşırı özgüvenin hakkını vermemiz ve daha çok çalışmamız gerekli.

Ezberci sistemin bir türlü önüne geçilemiyor.

Çocuk neredeyse hiçbir şey öğrenemeden sadece ezberleyerek okullardan mezun oluyor.

Ebeveynler davranışlarıyla örnek olacak seviyede değiller.Bilimsel anlamda gelişme sağlayamamamızın bir diğer sebebi de evlerde kitap okuyan ebeveyn sayısının yok denecek kadar az olması. Bu sebeple o evlerde büyüyen çocuklar da doğal olarak bu güzel alışkanlıktan mahrum bir biçimde yetişiyor.

 Zihinler küçük yaşta köreltiliyor ve tek tipleştiriliyor.Çocukların ve fertlerin sorgulaması genelde istenmiyor. Sorgulamaya çalışan çocuklar da “Onun doğrusu öyle!’’ deyip geçiştiriliyor. Bu da sorgulayan zihinlerin zamanla körelmesine neden oluyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın