Türkiye Uzay Ajansı açıkladı: Doğu Anadolu Uzay Gözlemevi gelecek yıl açılacak

 Türkiye Uzay Ajansı açıkladı: Doğu Anadolu Uzay Gözlemevi gelecek yıl açılacak

Yaklaşık 1 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaşan uzay ve uydu ekosistemi, 5. Global Uydu ve Uzay Fuarı – Global Sat Show’da yer aldı. Uzay Ajansı’nın Türkiye’deki ilk başkanı Serdar Yıldırım’ın onurlandırıldığı fuar kapsamında, uydu üreticileri ve operatörleri, makineciler ve alet ve ekipman üreticilerinin tedarikçileri pek çok firma web toplantıları düzenledi.

Türk Uzay Ajansı ve Stratejisi Holla-Maini tarafından yönetilen Uydu Operatörleri Derneği (ESOA) Genel Sekreteri Aarti, “Yıldırım Dersi Webinarları, Türk Uzay Ajansı” başlıklı. İlk sürpriz, Doğu Anadolu’da gelecek yıl uzayda açılacak.

Yıldırım “Doğu Anadolu Uzay Gözlemevi, 4 m çapında aktif bir ana aynaya sahip olacak ve uyarlanabilir optik teknolojisi ile donatılacak. Türkiye Uzay Ajansı’nın ilk çalışması olacak.

Bunu dört gözle bekliyoruz” dedi. Erzurum Doğu Anadolu Gözlemevi’nden (DWI) alınan bilgiye göre Türkiye’de ilk defa kızılötesi bölgede yapılabilecek gözlemler sayesinde. Gözlemevi, şehirde 3 bin 170 metre rakımda Konaklı Karakaya Tepeleri’nde açılacak. DAG hizmetleri Türkiye’nin en büyük teleskopu seçildiğinde.

Türk Uzay Ajansı Başkanı, Türkiye’deki uzay faaliyetlerini desteklediğini söyledi Lightning: “Üniversite içindeki her büyüklükteki şirkete kadar tüm uzay paydaşlarını destekliyoruz ve desteklemeye devam ediyoruz” dedi.

Türksat 6A YÜZDE 60 YURTİÇİNDE ÜRETİLECEK TÜRKSAT

uydularının artık yerlileştirmeye yöneldiğini kaydeden Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “Yakında TÜRKSAT 5A ve 5B uydularını uzaya göndereceğiz. TÜRKSAT 6A ile birlikte uyduları artık kendimiz üretmeye başlayacağız. % 60 yerli hızda üretilen ilk uydu olacak. Enerji yönetimi modülünden güneş sensörüne, yerleşik bilgisayardan başka bir antene kadar birçok ürün yerli üretim olacak. “

Türkiye’nin uzay bölümünde yer alan 15 üniversitenin gençlerle ilgili bölüme gösterdiği ilgi sayesinde alanın çok geniş olduğunu vurgulayan Yıldırım, Türkiye Uzay Çalışmaları ve Yerelleştirme Ajansı’nın bu bölüm sayısının daha da artacağına inandığını söyledi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın