Turkcell’e Çin’den 500 milyon euro kredi

 Turkcell’e Çin’den 500 milyon euro kredi

Turkcell, geçen sene Aralık ayında Çin Kalkınma Bankası’yla mutabakata vardığı kredi paketi için imzayı attı. Bu kapsamda toplam 500 000 000 Euro tutarında 8 yıl vadeli kredi anlaşmalarını imzaladı. Anlaşmaya göre krediler imza tarihi itibariyle 3 yıl içerisinde yapılacak yatırımlara paralel olarak Euro ve Çin Yuanı (RMB) cinsinden kullanılabilecek. Turkcell ayrıca RMB kredilerin kur ve faiz risklerinin ihtiyaç bir hayli hedge edilmesi amacı ile ICBC Turkey ile bir mutabakat anlaşması imzaladı. Bu kapsamda RMB cinsinden kullanılan kredilerin risklerinin bertaraf edilmesi için gerekli hedge işlemleri yapılabilecek.

Turkcell Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Osman Yılmaz, Çin Kalkınma Bankası’yla imzalanan anlaşmanın hem Turkcell’e hem de Türkiye ekonomisine duyulan global güvenin en açık göstergesi olduğunu ifade etti.

Son dönemde veri kullanımda % 50’lere varan artışlara dikkati çeken Yılmaz, “BiP üzerinden yapılan görüntülü görüşmelerde 10 kata varan, TV+ kullanımında ise % 15 artışlar gördük. Ayrıca fiber olmayan yerlerde müşterilerimize fiber hızında mobil internet sunabilmemizi sağlamayı başaran Superbox ürünümüze olan talep de katlandı. Turkcell olarak, büyüyen abone bazımıza en iyi hizmeti sunmaya devam etmek için yatırımlara kesintisiz devam etmekteyiz. Uzun vadeli yatırımlar için uzun süreli finansman sağlanması iş modelimizin temel prensiplerimizden.” dedi

Yılmaz, “İmzaladığımız anlaşmayla önümüzdeki 3 senenin yeni nesil teknoloji satın alımlarını finanse etmeyi planlamaktayız. Uzun vadeli, düşük maliyetli ve hem Euro hem de RMB cinsinden kullanılabilecek bu krediyle satın alımlarımızı finanse ederken bu dönemde vadesi gelecek kredilerimizi de elverişli şartlarda yenilemiş olacağız. Başarıyla tamamladığımız bu anlaşma sayesinde gelecek dönemlerdeki altyapı yatırımlarımıza finansman anlamında hazırız” biçiminde konuştu.

3 senelik dönemde kullanılacak krediler için kullanım süresi boyunca anapara geri ödemesi yapılmayacak; kullanım döneminin bitiminden itibaren 5 senelik süre içerisinde düşük başlayıp artan taksitler halinde geri ödenecek.

Turkcell, tedarikçileriyle ilk yerel para birimi cinsi anlaşmasını 2017’de LTE servis ve ürünleri için yapmıştı. 2018 senesinde ise Turkcell, Çin Kalkınma Bankası ile söz konusu anlaşmanın finansmanı için Türkiye’deki ilk uzun süreli RMB cinsi kredi anlaşmasını imzalamıştı. Son olarak yerel parayla ticaret hacmini artırarak finansal yönetimini güçlendirme kararı alan şirket, bu gayeyle Çin menşeili tedarikçileriyle ileri tarihli tüm kontratlarını RMB cinsinden yapma konusunda mutabık kalmıştı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın