Türk Hackerlardan Filmlerdeki Hack Sahneleri Ne Kadar Gerçekçi?

 Türk Hackerlardan Filmlerdeki Hack Sahneleri Ne Kadar Gerçekçi?

Tepkikolik adlı YouTube kanalına konuk olan beyaz şapkalı hackerlar, popüler filmlerdeki hack sahnelerini yorumladılar. Hackerlara göre filmlerdeki sahneler uygulamada seyir zevki açısından gerçekten uzaklaşsalar da teoride gerçeğe epey yakınlar.


Koronavirüs daha da hızlandırmış olsa da esasında bütün dünya uzun süreden beri bir dijital dönüşüm içerisinde. Bu dijital dönüşüm, fiziksel kayıt defterlerinin yerini bilgisayarlardaki metin dosyalarına bırakmasıyla başladı ve artık fotoğrafı işlemler dahil nerdeyse tüm işlemlerimizi web üzerinden gerçekleştirebiliyoruz.

Dijital dönüşüm, fiziksel ‘zahmet’ gerektiren işlerin kolaylaşması açısından avantaj sağlasa da; dijital ortamda Dünya’nın herhangi bir yerindeki sunucuya Dünya’nın başka herhangi bir yerindeki cihaz üzerinden bağlanmak mümkün olduğundan güvenlik konusunun ciddi bir dezavantaj olduğunu söylemek mümkün.

Beyaz şapkalı hacker

beyaz şapkalı hacker

Tepkikolik adlı kanala konuk olan beyaz şapkalı hackerlar Mehmet Dursun İnce, Atıl Samancıoğlu, Sedat Özdemir ve Enes Aslanbakan, bazı filmlerdeki ‘hack’ sahnelerini izlediler ve sahnelerde kullanılan yöntemlerin gerçeğe ne kadar yakın olduğunu yorumladılar. Hackerların sahneler hakkında yapmış olduğu bazı yorumlar, siber güvenliğin ne gibi zaafları olduğunu da anlamamızı sağlıyor.

Videoya konuk olan beyaz şapkalı hackerlar; Mr. Robot, Iron Man, James Bond, Fast and Furious gibi popüler filmlerdeki hack sahnelerinin uygulamada gerçeğe uzak, teoride ise gerçeğe yakın olduğunu belirtiyorlar. Bazı filmlerdeki sahneler ise bırakın hacklemeyi, standart bilgisayar kullanımının bile yanından geçmiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın