TÜBİTAK, Yerli Koronavirüs Aşısı İçin Beklenen Tarihi Açıkladı

 TÜBİTAK, Yerli Koronavirüs Aşısı İçin Beklenen Tarihi Açıkladı

Gen Mühendisi ve Biyoteknoloji Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin, Türkiye’nin koronavirüs aşısının Mart 2021’de ortaya çıkacağını açıkladı.
Koronavirüs, bütün dünya gibi Türkiye’yi de derinden etkiledi. Dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de koronavirüs için aşı ve ilaç yapmış olduğu çalışmalar yürülüyor. Türkiye’deki koronavirüs aşısı ve ilacı yapmış olduğu çalışmalar, Gebze’deki TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde Koronavirüs Türkiye Platformu tarafından yürütülüyor.

CNN Türk’e açıklamalar yapan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Gen Mühendisi ve Biyoteknoloji Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin, ülkemizde devam eden koronavirüs aşısı ve ilacı yapmış olduğu çalışmalaryla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Prof. Dr. Tekin’e göre Türkiye’nin koronavirüs aşısı, 2021 ilk çeyrek bitmeden gün yüzüne çıkmış olacak.

“İki aşımızda hayvan aşamasını geçtik. Klinik çalışma için bir tanesini etik kuruluna aldık. Onay aldıktan sonra da insan çalışmaları başlayacak. İlk önce faz1 başlayacak. Aşının yan etkisininolmadığını göreceğiz orada. Arkasından faz2 ve 3 gelecek.” diyen Prof. Dr. Tekin, aşının geliştirilmesi bir yana, etkilerinin ölçülmesi aşamasında olduklarını belirtmiş oldu.

“Bizim hedefimiz 2021 Mart tarihinde aşımızın çıkmasını bekliyoruz.” diyen Prof. Dr. Tekin, hem teknik hem de bürokratik açıdan herhangi bir aksaklık yaşanmaması halinde hedeflerini gerçekleştireceklerine inandığını belirtti. 

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise koronavirüs aşısı ve ilacı için erken davrandıklarını belirterek, “Aralık ayında süreç daha Türkiye’ye gelmeden evvel bu çalışmalara başlamıştık. Geçmişimizde, bizim sağlık alanında desteklediğimiz projeler var. Devletimiz tarafından 2.3 milyarlık (TL) bir kaynak ayrılmıştı. Koronavirüs Türkiye Platformu’nu oluşturduk. Şu an 18 tane proje çalışılıyor. 10’u tedavi ve ilaç, 8’i de aşı alanında. Biz 9 ay gibi bir hedef koyduk.” diyerek aşı ve ilaç çalışmalarının somut sonuçları için 2021 senesinin başını işaret etti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın