Trump neden TikTok’u bir tehdit olarak görüyor?

 Trump neden TikTok’u bir tehdit olarak görüyor?
3 Ağustos 2020'de çekilen bu çoklu pozlama illüstrasyon fotoğrafında bir telefon ekranında ve Amerikan bayrağı arka planda görüntülenen TikTok logosu görülüyor. Microsoft, Amerika Birleşik Devletleri'nde TikTok platformu satın almakla ilgileniyor.  (Jakub Porzycki / NurPhoto'dan Getty Images aracılığıyla Photo Illustration)

TikTok’un ABD uygulama mağazalarındaki günleri sayılı olabilir. Bir zamanlar son derece düşük görünen bir şey – Trump Yönetimi, uygulamayı fiilen yasaklamak gibi eşi görülmemiş bir adım atacaktı – aniden çok daha olası görünüyor. 

Haftalarca süren tehditlerden sonra , Trump sorunu zorluyor . Şirkete , Microsoft ile (veya ortaya çıkması durumunda başka bir Amerikalı alıcı) resmi bir şeyler yapmak için bir aydan biraz fazla zaman ayırdı. Aksi takdirde, TikTok’un ABD’de “kapanması” gerekeceğini söylüyor. Ve Trump’a göre, herhangi bir anlaşma “ABD Hazinesi’nin çok para kazanmasını” sağlamalıdır. Microsoft kabul ettiğini söylüyor .

Hükümet bir yana, Trump’ın TikTok üzerindeki fiksasyonu tuhaf görünebilir, özellikle de ABD’nin binlerce kişiyi öldüren ve ekonomiyi körükleyen ölümcül bir salgının ortasında olduğu bir zamanda. Ancak TikTok’un Amerikan olmayan bir uygulama olarak günleri bir süredir numaralandırıldı. Sadece Trump da değil. Son açıklamalarından önce bile, TikTok şüphesi iki taraflı bir anlaşma anlaşması için nadir bir kaynak olmuştur . 

Yine de, bu şüphelerin kesin doğası karanlıktı. Eleştirmenler, ana şirket ByteDance’in Çin merkezli olmasından dolayı, TikTok’un verileri Çin hükümetine devretmek zorunda kalabileceğine işaret ediyor. 

TikTok bu iddialara karşı mücadele etti. Şirket Amerikan CEO’su olduğunu ve Çin’den sipariş almadığını söylüyor. Hatta bu iddiaları desteklemek ve yetkilileri TikTok’un gerçekten politik olmadığını ikna etmek için bir “lobiciler ordusu” kiraladı .

“Milletvekilleri ile yapılan toplantılarda, lobiciler uygulamanın esas olarak eğlence amaçlı olduğu ve normalde hükümet gözetimi için hedeflenen içerik türü olmadığı konusunda ısrar ediyorlar” diyor NYT .

Yetkililer şimdiye kadar ikna olmadılar ve belki de haklı olarak öyle. TikTok esas olarak bir eğlence kaynağı olarak bilinmesine rağmen, uygulama da daha politik hale geldi. TikTok’un popülaritesi ABD’de hızla arttığından – The Wall Street Journal’a göre 100 milyon ABD kullanıcısı var – etkisi arttı.

Bu etki ve Çin uygulamasını, çok daha büyük sosyal medya muadilleri için zorlu bir rakip haline getiren teknoloji, çok fazla endişeye neden oldu.

Algoritma

Bu endişelerin merkezinde TikTok’un, uygulamanın katılımının büyük bölümünü harekete geçiren ve platformunda viral olan şeylerde büyük bir rol oynayan algoritma var. Ayrıca TikTok’u diğer sosyal uygulamalardan ayıran en önemli özelliklerden biri ve onu bu kadar bağımlılık yapan şey. Uygulama varsayılan olarak, ilgi alanlarınıza ve önceki etkinliklerinize göre sonsuz bir video akışı sunan algoritmik olarak oluşturulmuş “Sizin İçin” feed’ini kullanır. Ancak, kullanıcıların ana yayınlarının zaten takip ettikleri hesaplar tarafından yönlendirildiği Facebook, Twitter veya Instagram’ın aksine , For You mevcut aboneliklerinizden ayrıdır. 

Bazı eleştirmenler bu algoritmaya, yabancılara ait bir uygulamanın çok fazla etkiye sahip olmasına izin verme potansiyel bir tehlike olduğunu belirtti. Çin hükümeti, şirketleri devlet destekli gözetlemeye katılmaya zorlayabilirse, o zaman belki de TikTok’u ABD işlerine daha doğrudan karışması için etkileyebilirler, diye düşünüyor. 

TikTok son zamanlarda algoritmasını açıklığa kavuşturmak için adımlar attı ve uzmanların onu incelemesine izin vereceğine söz verdi . Ancak kullanıcılar, herhangi bir anda akışlarında ne tür videoların görüneceğini tahmin etmekte zorlanacaktır. Ve bazı resmi olmayan testler, TikTok’un diğer platformlar gibi baloncukları filtrelemeye karşı duyarlı olabileceğini göstermiştir . Facebook’un Haber Akışı algoritmasını siyasi bölünmenin bir tarafını desteklemek için manipüle etmekle suçlanması gibi , bazı eleştirmenler TikTok’un algoritmasını tartışmayı yönlendirmek veya bölünmeyi ekmek için de kullanabileceğini söylüyor. 

“Sosyal ağ veya profesyonel içerik yaratıcılarının sınırlamalardan unmoored TikTok algoritması, herkes farkı bilmeden, o ne isterse videolar tanıtılması serbesttir,” analisti Ben Thompson geçenlerde yazdım . “TikTok, belli bir coğrafyadaki belirli bir adayı veya belirli bir konuyu, belki de bir Çinli şirkete borçlu olan aday hariç – hiç kimse bilmeden tanıtabilir.”

Alarmcı, hatta komplocu bile olabilir. Ancak TikTok’un ılımlılığa ağır bir yaklaşım benimsemesinde sıkıntılı bir geçmişi var. Uygulamanın bir noktada, sızdırılan yönergelere göre bazı “siyasi” içerik türlerini önerilerinden çıkaran kuralları vardı. Geçen yıl Guardian alınan belgeler app “Çin dış politika hedefleri” ilerlemek için içerik kurallarını kullandığını göstermektedir. The Guardian’a göre şirket bir noktada moderatörleri “son derece tartışmalı” içerik önermemeye teşvik etti ve hem Barack Obama hem de Donald Trump yasaklanmış “yabancı liderler veya hassas figürler” listesinde yer aldı TikTok daha sonra “bu yaklaşımın doğru olmadığını” ve politikalarının geliştiğini kabul etti.

Tüm bunlara rağmen, TikTok’un ulusal bir güvenlik tehdidi olduğu veya uygulamanın kullanıcılarını “casus” ettiği iddialarını destekleyecek çok az kanıt var. En azından veriye aç diğer sosyal medya uygulamalarından daha fazla değil. Bazıları, TikTok’un kullanıcıların panolarında “gözetleme” yaparken yakalandığı son bir olaya işaret etti, ancak bu bile pek kesin değildi. Ve TikTok, şirketin anti-spam amaçlı kullandığı bu tür verileri alan tek uygulamadan çok uzaktı . 

Yine de 2016 seçimleri, kolayca manipüle edilen algoritmaların oldukça güçlü olabileceğini kanıtladı. Bu yüzden bazılarının ürkütücü olması şaşırtıcı değil.

Bazı TikTok hayranları bunun Trump için daha kişisel olduğundan şüpheleniyor. Sonuçta, bir dizi viral video, katılma niyeti olmasa bile kullanıcıları kaydolmaya teşvik ettikten sonra, Haziran kampanya mitinginde kayıtsız katılım için kredi talep eden TikTok kullanıcılarıydı. 

Daha yakın zamanlarda, Trump’ın TikTok’u yasaklama tehditleri, uygulamanın kullanıcılarını o kadar çok artırdı ki , Trump uygulamasının App Store’daki derecelendirmesini batırmak için yeni bir kampanya başlattılar – görünüşe göre derecelendirmesinin tanısının Apple App Store’dan çıkabileceğine inanıyorlardı. (Olmadı, ancak şakanın sonuçları yüzlerce tek yıldızlı incelemeyle sonuçlandı.) 

Bu nedenle, TikTok kullanıcılarının çılgınca olmaları şaşırtıcı değil , uygulamanın bazı popüler kullanıcıları B Planı arıyor – ve Facebook ve Snapchat gibi rakipler de takılmaya hazırlanıyor.

Bir anlaşma bir araya gelmezse TikTok’u “kapatmak” istediğini söylediğinde Trump’ın ne anlama geldiği hala belli değil. İcra emri kullanmakla tehdit etti, ancak hükümetin satışı zorlamasına izin verebilecek başka yasalar da var. Hazine’nin Çin’i de kızdıran herhangi bir satın alma işleminden vazgeçmesi talebi en iyi ihtimalle yasal olarak şüphelidir .

TikTok’un etkisi ya bir yasaktan dolayı ya da mevcut belirsizlik Facebok’a üstesinden gelmesi gereken gücü verdiği için çözülürse – bu, yıllar içinde Facebook’a ilk gerçek rakibin etkisiz hale getirileceği anlamına gelir. Sonuçta, Facebook’un rekabet eksikliğinin milletvekilleri arasında başka bir endişe konusu olduğu düşünüldüğünde bu biraz ironik .

Aynı zamanda yetkililer, Amerikan teknoloji devlerinin daha fazla rekabete sahip olmasını isteseler de, Çin’den gelmesini istemediklerini açıkça belirtti. TikTok’u Amerikan eline zorlamak, onlara her iki şekilde de sahip olma fırsatı verebilir. Gerçek soru, uygulamanın sahibi kimin değil, başka bir şirketin elinde gelişmeye devam edip edemeyeceği olacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın