Ticaret Bakanlığı, LGBT ve Gökkuşağı Temalı Ürün Satışlarına 18+ İbaresi Zorunluluğu Getirdi

 Ticaret Bakanlığı, LGBT ve Gökkuşağı Temalı Ürün Satışlarına 18+ İbaresi Zorunluluğu Getirdi

Ticaret Bakanlığı bünyesinde ki Reklam Kurulu, online alışveriş sitelerinde LGBT ve gökkuşağı temalı ürünlerin artık 18+ ibaresiyle satışa sunulması gerekliliğine hükmetti.


Konuyla alakalı olarak yapılan açıklama ile online alışveriş siteleri üzerinden satışa satışa çıkarılan ürünlerin “LGBT ibaresi ile LGBT ve gökkuşağı temalarıyla beraber +18 yaş uyarısına yer verilmeden satışa sunulmasının özellikle çocukların gelişimini olumsuz etkileyeceğine ilişkin” Bakanlığa çok sayıda tüketicinin müracaatta bulunduğu belirtildi.

Yazıda, “Anılan ürünleri +18 yaş uyarısına yer verilmeden tanıtımının yapılarak satışa sunulmasının… yasal şartlara aykırılık teşkil ettiği” belirtilerek, ürünlerini bu ibareyi kullanmadan satışa çıkarıp reklam tanıtım veren şahıs ve kuruluşlar hakkında reklam tanıtımları durdurma cezası verilmesine karar verildiği belirtildi.

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Vekili Oğuz Şahin’in imzasıyla gönderilen yazıda, “Bu bağlamda, ülke çapında iyide yaygın olarak kullanılacak olan online alışveriş platformlarının bu konu da hassasiyet göstermesi ve bahsi geçen önlemleri alması hususunda gereğini ve bilgilerinizi rica ederim” söylendi.

Alınan kararla alakalı olarak, 2015 senesinde yürürlüğe giren Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 24’üncü maddesinin birinci fıkrasının a ve f bentlerine atıfta bulunuldu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın