Tesla hisseleri yüzde 700’den fazla prim yapınca ‘Teslanerler’ denilen yeni milyonerler ortaya çıktı

 Tesla hisseleri yüzde 700’den fazla prim yapınca ‘Teslanerler’ denilen yeni milyonerler ortaya çıktı

Güney Afrikalı girişimci Elon Musk’ın şirketi Tesla, bu yıl borsada çok nadir kazançlar gördü ve bu da kendilerine “Teslaner” adını veren birçok yeni milyon doları ortaya çıkardı.

Musk’ın elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın hisse fiyatı 2020’de% 700’ün üzerinde olacak. Şirket, Ford ve Volkswagen gibi devleri geride bırakarak dünyanın en değerli otomobil şirketi haline geldi, ancak Tesla hisselerine yatırım yapan insanlar için hala kolay değil.

Yaklaşık 10 yıl önce hisselerin halka arzından sonra, Tesla’nın uzun vadeli yatırımcıları şirketin nakit sıkıntısını ve yatırımlarının çöküşünü izlemek zorunda kaldı.

Sabırlı olan ve Tesla hisselerini satmayanlar bugün daha mutlu. Tesla’nın en önemli dönüm noktalarından biri bu ay. Şirket, New York Borsası’ndaki en büyük şirketleri içeren Standard & Poor’s 500 Endeksine dahil edilmiştir. Bu gelişme ile Tesla hissesi hızlı bir yükseliş eğilimi göstermeye başladı. Tesla şu anda Facebook, Microsoft ve Apple’ı da içeren S&P 500 Endeksindeki en değerli on şirketten biri.

Tesla’nın piyasa değeri, tanınmış otomobil devleri General Motors, Ford, Fiat Chrysler ve Toyota’nın toplam piyasa değerinden daha yüksek. Ancak Tesla, rakiplerinden çok daha az otomobil üretiyor ve satıyor.

Yatırım şirketi GraniteShares’in CEO’su Will Rhind, Tesla’nın hisselerinin yatırım dünyasını kutuplaştırabileceğini belirterek, “Başta Tesla sahipleri olmak üzere bir grup hayran var. Hisse senedinin sahip olduğunu düşünecekler. Aşırı değerli ve bir balon oluşuyor.

”Will Rheind insanlara bugün erken saatlerde Tesla hisselerine yatırım yapanların çok iyi gelirlere sahip olduğunu ve büyük bir kısmının milyoner olduğunu hatırlatıyor. Otomobil satışlarındaki artış, Tesla’nın hisse senedi fiyatında bir yükselişi tetikledi. Özellikle Çin’den gelen güçlü talep Tesla’nın satış performansını destekliyor.

Küresel anlamda fosil yakıt tüketen araçlardan elektrikli araçlara geçiş trendinin hız kazanması da bu alanda faaliyet gösteren Tesla gibi şirketlerin avantajına oldu. Birçok yatırımcı Tesla’nın sürücüsüz araç teknolojileri ve araç pili çalışmalarının şirketin değerini gelecekte de destekleyecek yenilikler olarak görüyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın