TBMM’de sosyal medya komisyonu kuruluyor! ‘Dijital Mecralar’ komisyonu nedir?

 TBMM’de sosyal medya komisyonu kuruluyor! ‘Dijital Mecralar’ komisyonu nedir?

17 üyeden oluşacak :


TBMM bünyesinde Dijital Mecralar İhtisas Komisyonu adı ile açılacak yeni komisyonda toplamda 17 üye bulunacak. Bu komisyonun şu an için nasıl bir yetkiye sahip olacağı bilinmiyor, ancak TBMM’den çok yakında konuyla ilgili yeni açıklamaların gelmesi bekleniyor.

TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Bazı Kanunlarlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin ardından Dijital Mecralar Komisyonu kurulmasına karar verildi.
TBMM’de “Dijital Mecralar” isimli yeni bir ihtisas komisyonunun kurulmasına karar verildi. Sosyal medya, internet ve bilişim alanlarındaki konuların görüşüleceği komisyonun bütçesi, dün TBMM’de gerçekleştirmiş olan oturumda mini torba teklifine eklendi.


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen İşsizlik Sigortası Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nde yapılan ihdasla Dijital Mecralar Komisyonu’nun kurulmasının da önü açılmış oldu. İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun’a ihdas edilecek komisyon, fertlerin kişilik haklarına, özel hayatlarının gizliliğine ve diğer temel hak ve özgürlüklere aykırı ya da çocukların fiziksel ve psikolojik şekilde zarar verici internet kullanımının engellenmesi için çalışacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın