Tarihi an: Çin’in Mars’a yolculuğu başladı

 Tarihi an: Çin’in Mars’a yolculuğu başladı

Çin Mars’ta araştırmalarda bulunmak üzere ilk keşif aracını başarı ile fırlattı. Son dakika haberine göre, 55 milyon kilogrammetrelik yolculuğun yedi ay devam etmesi öngörülüyor. BAE ve Çin’in ardından Amerika’nın keşif aracı da önümüzdeki hafta fırlatılacak.
Son dakika… Tarihi an: Çin’in Mars’a yolculuğu başladı
Çin’in Mars’ta araştırmalarda bulunmak üzere fırlattığı keşif aracının 55 milyon kilogrammetrelik yolculuğu başladı. Keşif aracını taşıyan roketin, ülkenin güneyinde bulunan Hainan adasından başarı ile fırlatıldığı bildirildi. Daha önce iki kez Ay’a keşif aracı gönderen Çin’in 2011 senesinde Rusya ile Mars’a ilk yolculuk denemesi başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Çin edebiyatının klasikleri arasında yer alan ve uzayı konu alan şiire atfen Tianwen-1 (Cennete Sorular) ismini taşıyan Mars misyonunda, uzay aracının önce Mars yörüngesine sokulması, ardından Kızıl Gezegen’e iniş yapması ve Mars yüzeyinde incelemeler yapacak küçük keşif aracını yüzeye bırakması amaçlanıyor.

Uzay aracının 55 milyon kilogrammetrelik yolculuğunun yedi ay devam etmesi, Mars’a inişin Şubat ayında gerçekleşmesi planlanıyor. Yüzeye indirilecek altı tekerli ve dört güneş paneline sahip 240 kilogram ağırlığındaki keşif aracının incelemelerini üç ay sürdürmesi öngörülüyor. Keşif aracı, Kızıl Gezegen’in yüzeyini ve atmosferini analiz edecek, resimler çekecek, haritalar çıkaracak ve geçmişte Mars’ta yaşam bulunup bulunmadığına dair bulgulara ulaşmaya çalışacak.

BİR AYDA ÜÇ YOLCULUK

Ay ile Dünya’nın konumunun uygunluğu sebebiyle Mars’a yolculuk bu ay Çin’in beraberinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve ABD Birleşik Devletleri’nin de gündeminde. BAE, Mars’a ilk insansız keşif uçuşunu Pazartesi günü başlatmıştı. NASA’nın Mars’a göndereceği keşif aracının ise 30 Temmuz’da fırlatılması bekleniyor.

Çin, Amerika ve Rusya’ya yetişebilmek için son senelerde uzay çalışmalarına milyarlarca dolarlık kaynak aktararak büyük atılımlar gerçekleştirdi. 2003 senesinde Amerika ve Rusya’nın ardından uzaya insan gönderen üçüncü ülke konumuna yükselen Çin, 2013 ve 2019 senelerinde iki kez Ay’a uzay aracı gönderdi.

Çin, Mars’a ilk yolculuk denemesiniyse 2011 senesinde Rusya ile beraber yapmıştı. Misyon, aracın transfer yörüngeye oturtulamaması sebebiyle başarısızlıkla sonuçlanmış, Çin bu denemenin ardından Mars’a yolculuk projesini tek başına yürütmeye karar vermişti.

Çin, Amerika’nın GPS sistemine rakip olacak kendi navigasyon sistemini oluşturmak üzere uzaya gönderdiği uydu serisini ise Haziran ayında tamamlamıştı. 2022 senesine kadar dünya yörüngesinde kendi uzay istasyonunu oluşturmayı amaçlayan Çin, ayrıca on yıl içinde Ay’a insan gönderen ikinci ülke konumuna yükselmeyi umuyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın