SpaceX Crew Dragon tarihi görevini bir okyanus inişi ile tamamlıyor

 SpaceX Crew Dragon tarihi görevini bir okyanus inişi ile tamamlıyor
SpaceX Crew Dragon sıçraması

SpaceX’in tarih yazarı Crew Dragon görevi başladıktan iki ay sonra sona erdi. Astronotlar Bob Behnken ve Doug Hurley, yaklaşık 20 saat önce Dünya’ya dönüşlerine başladıktan sonra 14: 48’te Doğu Atlantik Okyanusu’na başarılı bir şekilde indi . Bu, NASA’nın 2011 yılında Uzay Mekiği’ni emekliye ayırmasından bu yana, ABD’den gelen ilk mürettebat uzay uçuşundan bahsetmemekle birlikte, özel bir uzay aracı kullanarak ilk mürettebat yörünge uçuşunu tamamlıyor .

Virgin Galactic’in SpaceShipTwo Aralık 2018’de uzaya ulaştı ve mürettebatlı ABD uçuşlarına temel dönüşü temsil etti, ancak bu bir suborbital yolculuktu.

Lansmanın kendisi gibi, Ekip Ejderhası inişi, önceki insan pilotlu görevlere kıyasla oldukça otomatikti. Behnken ve Hurley hala dahil olsa da, bir çok başarılı performans ve Uluslararası Uzay İstasyonu gemiye iken sayısız deneyler katkıda.

İlklerin ötesinde önemli bir fırsat. Bu son Crew Dragon test uçuşu. SpaceX NASA sertifikası aldığında, gelecekteki uçuşlar ISS’ye astronot taşıyan düzenli görevler olacak. Bu arada NASA için, daha fazla uçuşa ve daha düşük maliyetlere izin verebilecek Ticari Ekip Programı için ileriye doğru atılmış önemli bir adım.

Bu ayrıca SpaceX için bir darbeyi temsil eder. Boeing hala Starliner kapsülünü hizmete sunmayı planlarken , SpaceX şu anda açıkça önde. Bu, uzay ticareti büyüdükçe sivil uçuşlardan bahsetmek yerine NASA ile daha fazla fırsata yol açabilir .

Ayrıca şirketin daha büyük hedefleri için iyi bir seçim. SpaceX, Mars gibi uzak yerlere seyahat etmek için Starship’i kullanarak uçuşları izliyor ve Crew Dragon’un başarısı, firmanın doğru yolda olduğunu gösteriyor

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın