Sosyal Medya Düzenlemesi İçin Almanya Modeli Ele Alınıyor

 Sosyal Medya Düzenlemesi İçin Almanya Modeli Ele Alınıyor

Konuyla alakalı olarak hükümete yakın kaynaklarca aktarılan bilgilere göre yetkililer, sosyal ağ düzenlemesi için Almanya modelini inceliyorlar. Almanya’daki model, sosyal ağ firmalarına yerel ofisler açmayı mecburi kılarken bazı yasal sorumluluklar da yüklüyor.
Sosyal medya düzenlemesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert çıkışından bu yana Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden olmaya devam etmesine rağmen düzenlemenin içeriği ile alakalı nerdeyse hiçbir bilgi bulunmuyor.

Konuyla alakalı olarak gelen bilgilere göre yetkililer, sosyal ağ düzenlemesi için, sosyal ağ firmalarına hukuki sorumluluklar yükleyen Almanya’nın yasal düzenmesine benzer bir model üstünde çalışmalarını sürdürüyorlar.

“Almanya’da (temsilcilik) açıyorsun, bizde açmıyorsun?”

Bu konuda yürütülen çalışmayla ilgili olarak açıklamalarda bulunan ismi açıklanmayan siyasi bir kaynak, “Almanya’da, sosyal medya yer sağlayıcılarının temsilcileri oluyor. Oradaki iş ve işlemleri oranın hukukuna göre yapıyor. Ama Türkiye’de yok ve açmak istemiyorlar.” şeklinde konuşurken açıklamalarına şu şekilde devam etti:
“Biz de diyoruz ki neden Almanya’da açıyorsun, bizde açmıyorsun? Hakaret durumunda Türk Ceza Kanunu, sadece gerçek kişiler için devreye giriyor, ama onun dışında IP adresine ulaşamıyorsun. Biz getireceğimiz düzenlemede “vatandaşın şikayetlerine 24 saat içinde cevap vereceksin” diyeceğiz. 
“Kim ne istiyorsa yazsın”

Eğer hak ihlali var ise bu içeriğin kaldırılmasını istiyoruz. Amaç temsilcilik açıp yasal sorumluluk üstlenmesi. Yoksa kim ne istiyorsa yazsın. Şirket Almanya’da temsilcilik açıyorsa, neden Türkiye’de açmıyor?”

Aktarılan bilgilere göre yetkililer, Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun ‘ulusal güvenlik tehdidi’ olması sebebiyle TikTok’u engelleyebilecekleri yönündeki açıklamasını örnek göstererek istihbarat, güvenlik tehdidi gibi durumlar için bu düzenlemenin gerekli olduğunu belirtiyorlar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın