Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Akıllı Telefon Üreticileri Ülkemize Yatırım Yapacak

 Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Akıllı Telefon Üreticileri Ülkemize Yatırım Yapacak

Akıllı telefon üreticisi OPPO’nun geçtiğimiz günlerde ülkemize yatırım yapma kararını açıklamasının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yeni bir açıklama yaptı. Varanke, Çin ve diğer ülkelerden büyük üreticilerin Çin’e yatırım yapmaya devam edeceğini söyledi. OPPO, geçtiğimiz yıl ülkemize girdi ve son dönemdeki başarısının ardından Türkiye’deki yatırımı artıracağını duyurdu.

Öte yandan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin son üretim planının müzakerelerde bulunan tek üretici değil, OPPO’ya beyan etmek olduğunu söyledi.

Ülkemize yatırım yapmayı planlayan yabancı yatırımcılar ile yakından ilgilendiklerini belirten Varank, konuyla ilgili “Türkiye’de yatırım yapmayı düşünüyorlar. Dün Çinli bir firmamız ilan etti. Türkiye’ye bir üretim tesisi kuracaklar. Bununla ilgili uzunca bir süredir görüşüyorduk. Yatırımı nerede yapacağına dair planlar hazır. 2021 içerisinde yatırımlarını yapıp Türkiye’de akıllı telefon üretmek istiyorlar. Bunun gibi başka firmalarla görüşmelerimiz sürüyor. Yine Çin’den, Uzakdoğu’dan başka firmalar da var. Bunların yanında yerli üreticilerin de bu alanda ilgisi arttı. Yerli firmalarımız da bize başvurup, teşvik belgesini alıp üretim yapmak istiyorlar.” şeklinde konuştu. 

Samsung, bir süredir tartışılan ve ülkemizde üretim yapmayı planlayan bir başka teknoloji devi ancak bu konuda kesin bir bilgi yok. Bu konuda Varrank şu soruyu gündeme getirdi: “Benim adım firmanın ismine uygun değil. Çünkü yatırım karar şirketimi açıklamam gerekiyor. Ama size söyleyebilirim; Uzakdoğu’dan ve bahsettiğimiz diğer ülkelerden / bölgelerden de.

Yakında Türk şirketlerine yatırım kararını da açıklayacağız. 2021’de başka markaları da duyabiliriz ”dedi. Yatırım kararını açıkladıktan sonra OPPO ile de görüşmeler yaptı. Varank, “Yatırım yapmaya karar veren şirketle yeni görüştüm. Şirket ilk parti ürünlerini Şubat ayında üretmeyi planlıyor. Şimdi kapasite rakamlarını açıklamak istemiyorlar. Ellerinde olacaklar” dedi ve OPPO’nun 2021 başlarında Çin’de üretime başlayacağını duyurdu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın