Samsung, Gözünün Yaşına Bakmadığı Apple’a Yaklaşık 1 Milyar Dolar Ceza Ödetti

 Samsung, Gözünün Yaşına Bakmadığı Apple’a Yaklaşık 1 Milyar Dolar Ceza Ödetti

Hazırlen temeln bir rapora göre Apple, Samsung’la yapmış olduğu OLED ekran siparişi anlaşmasının gereğini yerine getiremedi. Rapora göre Samsung, bu anlaşma kapsamında Apple’a yaklaşık 1 milyar dolarlık bir ceza ödetti.
2020 yılındaki en temel gündem maddemiz olan koronavirüs salgını, dünya üstündeki tüm sektörleri derinden etkiledi. Pandemiden etkilenen sektörlerden bir tanesi de tahmin edilebileceği üzere akıllı telefon sektörü oldu. Görünüşe göre pandeminin Amerika merkezli teknoloji devi Apple için bilançosu, daha şimdiden 1 milyar dolara ulaşmış durumda.

Apple, bir süre önce Güney Koreli teknoloji devi Samsung’la bir anlaşmaya varmıştı. Bu anlaşma, iPhone’larda kullanılacak OLED ekranların tedariğinin Samsung tarafından karşılanmasını içeriyordu. Ancak hazırlen temeln bir rapora göre Apple, iPhone satışı yapamadığı için Samsung’a vermiş olduğu satın alma sözünü tutamadı. Hal böyle olunca da Samsung, Apple’ın cezasını kesti. Üstelik bu cezanın yaklaşık 1 milyar dolar dolayında olduğu ifade ediliyor.

Apple ve Samsung

Teknoloji üreticileri, maliyetlerini düşürebilmek adına devasa boyutlarda anlaşmalar yapıyorlar. Elbette bu anlaşmalar kapsamında belirli satın alma garantileri verilmekte. İşte Apple’ın Samsung’a ödediği söylenen ceza da bundan kaynaklanıyor. Rapora göre Apple, 2020’nin ikinci çeyreği için vadettiği OLED siparişini veremedi ve bu durum, Apple’a çok pahalıya patladı.Display Supply Chain Consultants (DSCC) tarafından hazırlen temeln bir raporda yer alan bilgilere göre isimsiz kaynaklar, Apple’ın Samsung’a 950 milyon dolar ödeme yapmış olduğunı aktarmışlar. Geçtiğimiz günlerde de benzer bir iddia, TheElec tarafından ortaya atılmıştı ve o dönemlerde, ödenen paranın 745 milyon dolar dolayında olduğu açıklanmıştı. Her iki bedelin de dudak açıklatan düzeyde olduğunu açıkça belirtmek gerekmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın