Saç Bakım Ürünlerinde Kullanılan Keratin Nedir? Ne İşe Yarar?

 Saç Bakım Ürünlerinde Kullanılan Keratin Nedir? Ne İşe Yarar?

Saç Bakım Ürünlerinde Kullanılan Keratin Nedir? Ne İşe Yarar?

Başta şampuanlar olmak üzere diğer birçok saç bakım ürününde keratin maddelere rastlıyoruz. İşlenmesi zor bir saç keratin tedavisi bile var. Peki keratin nedir ve ne işe yarar? Keratin (vücudumuzun da üretebildiği bir protein) hakkında bilmeniz gerekenleri ve olası etkilerini anlattık.

Keratin, şampuanlarda ve diğer birçok saç bakım ürününde gördüğümüz ana etken maddedir ve saçlar gür saçlar ve benzeri sloganlarla ahenkle dans eder. Saç tipinize göre farklılık gösterse de keratin gerçekten saçınızın uyumlu bir şekilde dans etmesini, kolay şekil almasını ve hatta bu halini uzun süre korumasını sağlayabilir. Keratin vücudumuzun da ürettiği bir proteindir ve hayvansal kaynaklardan da elde edilebilir.

Keratin nedir, ne gibi faydaları vardır, gerçekten faydalı olup olmadığı, zararlı olup olmadığı gibi sorular kabarık, kırılgan ve şarjlı saçlara sahip kullanıcıların en sık sorduğu sorulardır. Bakım alanında ilk kullanıldığında mucizevi olarak kabul edilen protein türü olan keratin ile ilgili soruyu yanıtladık ve bilmeniz gereken önemli detayları anlattık.

Keratin nedir?

Keratin, insan vücudu tarafından doğal olarak üretilen bir protein türüdür. Bazı iç organlarda ve bezlerde görülse de yoğun olduğu yerler saç ve tırnaklardır. Diğer hücre türlerine göre çizilme ve kırılma gibi durumlara karşı çok daha dayanıklı olan keratin, evrimsel süreçte güçlü kıllarımızla soğuktan korunmamızı, güçlü tırnaklarımızla bir şeyler kazmamızı, parçalamamızı ve bazen silah olarak kullanmamızı sağlamıştır.

Her insanın vücudunun ürettiği ve saç ile tırnaklarda bulunan keratin oranı, genetik ya da dış etkenlere bağlı nedenlerden dolayı değişiklik gösterebilir. Keratin değeri az olan kişiler için hayvanların tüyünden, boynuzundan ya da yününden elde edilen keratin kullanarak uygulanan bazı tedaviler vardır. Bu tedavi basit bir bakım ürünü ile evde yapılabilir ya da bir bakım merkezinde uzman gözetiminde gerçekleştirilebilir.

Keratin tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi kelimesi her uzman tarafından doğru bulunmasa da sert, kolay şekil almayan, çabuk kırılan, elektriklenen, mat ve cansız görünen saçlara sahip kişilere dışarıdan keratin takviyesi yapılabilir. Keratin ihtiyacınızı evde basit bakım ürünleriyle kendiniz karşılayabileceğiniz gibi daha yoğun bir tedavi için bakım merkezlerine de başvurabilirsiniz.

Detaylarını daha sonra anlatacağımız keratin tedavilerinde saça harici olarak sürülen keratin proteini, saçı oluşturan üst üste binmiş hücreler tarafından emilir. Keratin maddesini emen hücreler çok daha güçlü, esnek, yumuşak bir hale gelir ve kolay şekil alabilir bir yapıya kavuşur. Bazı tedaviler sonucu bu şekil, uzun süre yapısını korur. 

Keratin tedavisi yöntemleri:

Salon bakımı:

Brezilya saç üfleme olarak da bilinen bu yöntem, güçlü keratin kullanımını içerir ve özellikle saçlarını şekillendirmede zorluk çeken kişiler için uygundur. İlk olarak saça formaldehit ve güçlü keratin içeren bir krem ​​sürün. Saçınızı birkaç gün yıkamazsanız, bir bakım merkezine gidin, saçlarınız düzleşecektir. Kremi uyguladıktan sonra saçlarınız yaklaşık 12 hafta bozulmadan kalabilir.

Ev tipi bakım ürünleri:

Salon tedavilerinin yanına bile yaklaşamasa da keratin tedavileri için evde keratin serumları, şampuanlar, saç kremleri ve saç maskeleri kullanılabilir. Keratin hidrolizat içeren bu ürünler salon bakımı gibi hızlı veya uzun süreli sonuçlar göstermez. Ancak düzenli olarak kullanırsanız uzun vadede saçlarınız önemli ölçüde değişecektir.

Keratin takviyesi:

Keratin tedavisinin esas olarak saçın dışına keratin takviyesi uygulanarak yapıldığını söylemiştik.Bu keratini emerek saç daha güçlü hale gelecektir. Vücudunuzun daha fazla keratin üretmesini sağlamak için topikal yerine kapsül veya toz halinde satılan keratin takviyelerini kullanabilirsiniz. Bu ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.Fazla tüketirseniz bu ürünler vücudunuzda protein birikebilir.

Keratin hakkında dikkat etmeniz gerekenler:

Günümüzde artık bakımlı ve güzel görünmek için ihtiyacımız olsa da aslında keratin, evrimsel süreçte bizi hayatta tutmak için üretilen bir protein türüdür. Güçlü kıllar bizi soğuktan korurken, güçlü tırnaklarımızı bir pençe gibi kullanabilirdik.

Artık şartlar değişmiş olsa da keratin hala bizim için önemli bir protein türü. Güçsüz tırnaklar ve cansız saçlar hastalık belirtisi olarak görülür. Sık sık tırnak kırılması yaşıyor; saçlarınız kırılıyor, elektrikleniyor ve cansız duruyorsa öncelikle doktorunuza danışın. Doktorunuz duruma göre size keratin tedavisi önerecektir.

Kapsül ya da toz olarak tüketilen keratin takviyesi, bakımdan ziyade sağlığınız için gerekli durumlarda kullanılır. Diğer harici bakım uygulamaları ise güvenilir uzmanlar tarafından gerçekleştirildiği sürece kolay kolay olumsuz bir etki yapmayacaktır. Yine de salon bakımında uygulanan yöntem, uzun vadede zararlı olabilir.

Keratin tedavisinin olası zararları:

Marketten aldığınız keratin katkılı bir şampuan ya da saç kreminin yoğun bir etkisi olmadığı gibi kolay kolay bir zararı da olmayacaktır. Çünkü bir anda yoğun etkiye maruz kalmıyorsunuz. Uzun vadede etkisi görülecek bir ürün, eğer alerji gibi özel bir durumunuz yoksa, olumsuz bir etki yaratmayacaktır.

Kapsül ya da toz olarak tüketilen keratin takviyeleri risklidir. Vücuda üretilenden çok daha fazla protein yüklemek, böbrek sorunları başta olmak üzere pek çok farklı rahatsızlığı beraberinde getirebilir. Bu nedenle, bu tür bir keratin tedavisi yöntemi izlemeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Gelelim Brezilya fönüne; bu yöntem kabul edelim sağlıkla ilgili değil. Bu nedenle riskleri bilmekte yarar var. Saçınızın uzun süre aynı şeklini koruması için sürülen kremin içinde bulunan formaldehit maddesi, tutkal ve benzeri ürünlerde de kullanılan uçucu bir gazdır. Hani o saçınızı yıkamadığınız birkaç gün var ya, işte o birkaç gün boyunca bu gaza maruz kalırsınız.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA, formaldehit maddesi konusunda hem tüketicileri hem de uygulayıcı uzmanları uyarıyor. Sonuç olarak bu kimyasal bir madde. Günde onlarca kişiye bu işlemi uygulayan bakım uzmanları ve saçınızda birkaç gün bu madde kalan siz, risk altındasınız. Ara sıra yaptırmak kimseyi öldürmez ancak düzenli olarak uygulamak son derece risklidir. 

Şampuanlar başta olmak üzere pek çok saç bakım ürününde gördüğümüz keratin nedir, ne işe yarar, yararları ve olası etkileri nedir gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bilmeniz gereken önemli noktaları anlattık. Güçsüz saç ve tırnakların tek nedeni keratin eksikliği olmayabilir, bu nedenle bir tedavi uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın