Renault’un yeniden doğan Alpine ekibi, Teknolojik bir elektrikli araç üzerinde Lotus ile birlikte çalışacak

 Renault’un yeniden doğan Alpine ekibi, Teknolojik bir elektrikli araç üzerinde Lotus ile birlikte çalışacak
Alp
Renault Grubu

Renault, teknoloji odaklı bir spor otomobil gücü olarak bilinmek istiyor. Bu amaçla, 1955’te kurulan ve Renault tarafından 1973’te satın alınan bir Fransız üretici olan Alpine, Renault Sport Cars ve Renault Sport Racing (RSR) dahil tüm yüksek performanslı girişimleri için bir şemsiye marka olarak yeniden piyasaya sürüyor. 

Renault’nun Formula 1 takımının bu sezon Alpine adını kullanacağını zaten biliyorduk . Bugün yine de Renault, Alpine’nin son teknoloji bir elektrikli araç üreticisi olacağını açıkladı. Bölüm, tamamen elektrikli bir hot hatch ve daha büyük spor crossover’ın yanı sıra yeniden doğmuş Alpine A110 spor otomobili için bir yedek planlıyor.

Hot hatch ve crossover, Renault, Nissan ve Mitsubishi ittifakı altında geliştirilen platformları kullanacak. 

Bu arada A110 halefi, Volvo ve London Electric Vehicle Company’nin arkasındaki Çin devi Geely’ye ait olan Britsh otomobil üreticisi Lotus ile ortak üretilecek. Gelen bir basın açıklaması Renault Alpine ve Lotus takımları EV spor arabanın tasarımı, mühendislik ve geliştirme kapsayan “kapsamlı bir fizibilite çalışması” yürütecek açıkladı. Lotus, bu yılın sonlarında çıkacak devasa bir elektrikli hiper set olan Evija üzerinde şimdiden çalışıyor . 

Renault Grubu’na göre Alpine araçları, Formula 1 ekiplerinin enerji yönetimi, güvenlik ve bağlanabilirlik gibi alanları kapsayan teknoloji ve uzmanlığından yararlanacak. Renault bir zamanlar Formula E’ye dahil olmuştu ancak 2017/18 sezonunun sonunda yarışmadan çıktı .

Alpine’nin yeni atanan CEO’su Laurent Rossi şunları söyledi:

“Yeni Alpine kuruluşu, onları yetkilendirilmiş, tam teşekküllü bir işletmeye dönüştürmek için ayrı varlıklara ve mükemmellik alanlarına sahip üç markayı kullanıyor. 

Dieppe’deki fabrikamızın ustalığı, Formula 1 ve Renault Sport ekiplerimizin mühendislik ustalığı, güzel Alpine adını geleceğe taşıyarak, teknolojiye dayalı, yüzde 100 elektrikli ürün gamımızda parlayacak. “

Cadillac eVTOL Hava Taksisinin Detayları. Bu habere buradan ulaşabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın