Reed Hastings Kimdir? Netflix’in Arkasındaki İsim

 Reed Hastings Kimdir? Netflix’in Arkasındaki İsim

Gündemde olan Netflix’in Türkiye’den çekilme haberi, akıllara Netflix’in kurucusu yani Reed Hastings kimdir sorusunu da yanı sıra getiriyor. Reed Hastings, ABDlı milyarder bir iş adamıdır. Teknoloji ve televizyonun birleşme noktası olan Netflix’in kurucu ortağı, başkanı ve müdürüdür. Peki ünlü iş adamı bu başarıyı nasıl yakalamıştır?

Reed Hastings’in Eğitim Hayatı


Hastings, 1960 senesinde Boston, Massachusetts’te doğdu. 1978 senesinde Cambridge’deki Buckingham Browne & Nichols Okulu’ndan mezun oldu. Liseden sonra harçlığını çıkarmak için iş arayışına girdi. Bir elektrikli süpürge işletmesinin saha elemanı olarak işe başladı. Bir sene boyunca kapı kapı dolaşıp elektrikli süpürge sattı. Bu iş hayatı kısa sürdü ve Hastings üniversiteye başladı. Bowdoin Üniversitesi Matematik alanında ihtisas yaptı. 1981 ve 1983 senelerinde Smyth Ödülü ve Hammond Ödülü ile başarısı taçlandırıldı.

Reed Hastings ve Estavini yerlileri


Üniversiteden sonra ABD Birleşik Devletleri’nde bulunan, “Peace Corps” adı verilen, Barış Gönüllüleri adlı topluluğa katıldı. Bu topluluk sayesinde kendisini, Güney Afrika’da bulunan Estavini’de, lise matematiği öğretirken buldu. Döndükten sonra Stanford Üniversitesi’ne kaydoldu ve 1988 senesinde bilgisayar bilimi üzerine yüksek lisans derecesi ile mezun oldu.

Reed Hastings’in Kariyeri

Hastings’in mezun olduktan sonraki ilk işi, hata ayıklama yazılımı için oluşturmuş olduğu Adaptive Technology’ydi. Yazılımını kendi oluşturmuş olduğu ilk şirketi Pure Software’i kurmak için 1991 senesinde Adaptive Technology’den ayrıldı. Pure Software isimli şirketin büyümesi, yönetim tecrübesinden yoksun olduğu için zorlayıcı oldu ve Hastings’in gözünü korkuttu. Yönetim kurulundan onun yerine başkasını almalarını önerdi fakat bu reddedildi. Bu ret, çağımızda Reed Hastings kimdir diye sormamızın nedeni oldu. Ünlü girişimciye göre bu ret onun daha iyi bir iş adamı olmasını sağladı.

1996’da çalışmakta olduğu şirket Atria Software ile birleşti ve ertesi yıl Pure Atria, Rational Software adlı şirket tarafından satın alındı. Bunun neticesinde Hastings, her iki şirketin teknik direktörlüğüne atandı. Ancak artan bürokrasi ve iş yoğunluğu sebebiyle Hastings şirketi terk etmeye karar verdi. Pure Software’den sonra, Hastings bir sonraki açılışında benzer problemlerden nasıl kaçınılacağını düşünerek iki yıl geçirdi. Netflix fikri henüz aklında olmasa da bu iki senenin içinde Netflix’in temelleri atılmıştır. 

Netflix Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?


Soğuk bir kış akşamı Reed Hastings ve eşi film kiralamak için bir dükkana girdi. Reed yeni çıkan Apollo 13 isimli filmi eşine önerdi. Çift filmi kiralama kararı verip o akşam filmi izlediler. Reed ve Patty, film kasetini VHS oynatıcılarının içinden çıkarmayı unuttular. Böylece birkaç hafta film kasedi VHS oynatıcının içinde kaldı ve filmi geri götürmeyi akıllarından çıkardılar.

Biraz zaman sonra film kiraladıkları dükkandan Reed Hastings’e, Apollo 13 filmini geri getirmesi üzerine bir telefon çağrısı geldi. Süreyi geciktirdikleri için Hastings’ten 40 dolar fazladan ücret talep ettiler. Bu ücretten ötürü ünlü girişimci sinirlendi ve soluğu spor salonunda aldı. Reed, bench press yaparken enteresan bir biçimde hayatı sorguladı. Fazladan 40 dolar vermesi onu hem üzmüş hem de sinirlendirmişti. Hatta biraz da olsa utandırmıştı. Ünlü girişimci vermiş olduğu röportajlarında bu olayı anlatırken, eşine bile utancından söyleyemediğini belirtmiştir.

Bu sinir, spor salonu mantığıyla film kiralamayı ortak bir paydada birleştirmesini sağladı. Spor salonu aylık sabit bir ücret talep ediyordu ve sınırsız hak veriyordu. Bu sistemi film kiralamak adına uygulamayı düşündü. Aylık sabit bir ücret karşılığında DVD’lerin VHS oynatıcı yerine online bir platformda yayınlanmasını gerektiğine karar verdi. Böylece Netflix fikri ortaya çıktı.

Netflix Fikri Nasıl Büyüdü?


Netflix endişelerin tam tersine hızla büyüdü ve yeni iş yönetimi yöntemleri büyük ilgi gördü. Hastings, çalışanlarına piyasadan daha yüksek bir maaş ödüyordu. Hastings, daha önce başka hiçbir yerde uygulanmayan pek çok yeni politika tanıttı. Bunlar, işten çıkarılan, hasta ve tatil vakitlerini sona erdiren ortalama çalışanlara büyük bir kıdem tazminatı paketi içeriyordu. Hastings, internet televizyonunun inanan ve bu yolda çalışmalar yapan bir kişiliğiydi. Böylece 2007’de kullanıcıların dizüstü bilgisayarlarına ve cep telefonlarına film ve TV şovları yayınlamaya başladı.

2011 senesinde Hastings, müşteri indirimi, sipariş iptali, daha az abone ve hisse senedi fiyatlarında düşüşe yol açan bazı kararlar aldı. İki ay sonra Netflix’in ünlü DVD işini yeni bir isme dönüştürmenin duyurulması, müşterinin daha fazla kafa karışıklığına neden oldu. Hastings’den istifa etmesi istendi, ancak şirketi kurmuş olduğu gerekçesi ile reddetti ve 12 yıl içinde ilk defa sorunla karşı karşıya kaldı. Eski çalışma ortamındaki tecrübelerini kullanarak bu krizi atlattı. Böylece inanmış olduğu bu yolda güzel adımlar atmış oldu.

2020 yılı itibarıyla 108 milyondan fazla üyeye sahip olan Netflix, 20 yıl içinde sıradan bir DVD kiralama şirketinden Google ve Facebook gibi alışılmış bir markaya dönüştü. Bu kalıplaşmış marka dönüşümünün arkasında Hastings’in dehası yatıyor. Reed Hastings kimdir sorusunun cevabı anlaşıldığı üzere ünlü girişimcinin dehasında gizlidir.

Amerika’li ünlü yatırımcı Jim Cramer çağımızda yapay zeka teknolojisinden en iyi Netflix’in yararlandığını belirtiyor. Hastings’in Stanford Üniversitesi’nde yaptığı bilgisayar bilimi yüksek lisansı, yapay zeka kullanımı için sağlam bir zemin hazırlamıştır.

Netflix, kullanıcıların izlemiş olduğu dizi ve filmlere yönelik önerilerde bulunuyor. Sevilen temaları, konuları, oyuncuları ve yönetmenleri belirleyerek izleyicilerine yeni film ve dizi öneriyor. Şirket yapay zeka teknolojileri ile insan beyninin sinema konusunda nasıl seçici davrandığını çözmeye çalışıyor.

Reed Hastings’in Kişisel Hayatı

Hastings, ailesiyle birlikte Santa Cruz, Kaliforniya’da yaşıyor. Patricia Ann Quillin ile evli ve iki çocuk babasıdır. Reed Hastings, Çocuklarının eğitiminine aşırı önemsiyor. Bir röportajında elektrik süpürgesi satış anısını anlattığında çocuklarının böyle bir durumla karşılaşmamasını dilediğini belirtmiştir.

Hastings, Mart 2007 senesinde Microsoft’un yönetim kuruluna katıldı. Çok aktif bir eğitim hayırseveridir. Yeni eğitim okulları yaratmak için Beacon Education Network’e bir milyon dolar bağışladı. Ayrıca Teknoloji Ağı adı verilen politik bir iş adamları ve yöneticiler ağının üyesidir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın