Prof. Dr. Yıldız: “Turkovac, Sinovac’tan çok daha etkili”

 Prof. Dr. Yıldız: “Turkovac, Sinovac’tan çok daha etkili”

Prof. Dr. Yıldız: “Turkovac, Sinovac’tan çok daha etkili”

Erciyes Üniversitesi ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlğı (TÜRSEB) tarafından geliştirilen yerli koronavirüs aşısı Turkovac’ın etkinliği hakkında ilk açıklamalar yapılmaya başlandı. Turkovac’ın raporlama çalışmalarında görev alan Erciyesi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, yerli aşının Çinli Sinovac aşısından daha etkili olduğunu söyledi.

Turkovac aşısının Faz 1 klinik çalışması 44 gönüllü üzerinde, Faz 2 çalışması ise 250 gönüllü üzerinde yapıldı. Prof. Dr. Orhan Yıldız, yerli aşının Faz 1 ve Faz 2 çalışmalarındaki etkinliği hakkında, “Bizim aşımız Turkovac inaktif bir aşı. Çin aşısıyla benzer bir aşı ancak, biz yaptığımız Faz 1, Faz 2 çalışmalarında aşımızın Sinovac’tan çok daha etkili olduğunu gördük. Çok daha yüksek antikor düzeyine sahip ve yan etkileri de Biontech ile benzer. Aşı olmayan, aşıdan korkan ya da özellikle mRNA aşısının çok fazla yan etkilerinden korkusu olan kişilerin ve Çin aşısını yaptırmak istemeyenler için bizim aşımız çok iyi bir alternatif” diye konuştu.

Yıldız, açıklamanın devamında şunları söyledi:

“Kendi yerli aşımızla, aşılanmalarını tavsiye edeceğiz. Faz 3 çalışmalarımız erken başlasaydı bugün yerli aşımızın çok iyi yerlerde olduğunu söylüyor olacaktık ama maalesef Faz 3’e yeni başlıyoruz. Umarım bütün dünyaya iyi bir alternatif olacak aşımız elimizde olur.”

KAYNAK:https://www.cnnturk.com/turkiye/prof-dr-yildiz-yerli-asimizin-sinovactan-cok-daha-etkili-oldugunu-gorduk

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın