Prof. Dr. Uğur Şahin’den Karantina Uygulamalarının Ne Zaman Son Bulacağına Yönelik Farklı bir Açıklama

 Prof. Dr. Uğur Şahin’den Karantina Uygulamalarının Ne Zaman Son Bulacağına Yönelik Farklı bir Açıklama

Prof. Dr. Uğur Şahin’den Karantina Uygulamalarının Ne Zaman Son Bulacağına Yönelik Farklı bir Açıklama!!

Aşı araştırmalarının tüm dünyada normalleşmesi gündemde olan bir dönemdir Prof. Dr. UğurŞahin, karantina uygulamasının ne zaman biteceğine dair tahminini paylaştı.

Tüm dünya bir yıldır karantina, kısıtlayıcı önlemler ve sürekli yeni önlemlerle koronavirüse karşı aktif bir şekilde mücadele ediyor. Bu salgının sosyal ve ekonomik hayatını etkilediği günümüzde tüm dünya aşı araştırmalarıyla bir an önce “normalleşmeye” çalışmaktadır.

Ancak ne yazık ki aşı tedarik noktasındaki sorunlar ve sürecin yavaş olması nedeniyle aşılama araştırmaları yeterince hızlı yapılamamaktadır. Dünyadaki birçok ülke aşı satın alırken zorluklarla karşılaştı. Bu nedenle en büyük soru aşılama çalışmasının ne zaman tamamlanacağı ve dünyanın ne zaman normale döneceğidir.

Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech’in kurucusu Prof.Dr.UğurŞahin, bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, salgını yaz aylarında Avrupa ve ABD’nin kontrol altına alacağını umduğunu belirterek, salgının sonunda olacağına inandığını belirtti. Artık izolasyon önlemlerine gerek yok.

İnahin’e göre aşılama çalışmaları ve giderek daha fazla vaka Avrupa gündeminde yer alsa da, yavaş ilerlemeye rağmen aşılama etkisini göstermeye başlayacak ve karantina uygulamaları sonbaharda karantina önlemleri olmadan girecek.

BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısının ülkemizde aşılama araştırmalarında kullanımı henüz başlamamıştır. Sağlık Bakanı Fahrettin’in eşi, geçtiğimiz günlerde Biontech Aşı’dan, aşının Türkiye’de 5.000’e ulaştığını ve analizlerinde kullanılacağını belirten bir açıklama aldı.

Ay sonundan sonra kocanın ifadesine 4.5 milyon doz eklenecek, Mart ayı sonunda her şey yolunda giderse kocası ifadesini Türkiye’ye götürecek. Şahin, Türkiye’de aşı araştırmalarına başlayacağını söyledi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın