Prof. Dr. Uğur Şahin: Korona virüs, 10 Yıl Daha Hayatımızdan Çıkmayacak

 Prof. Dr. Uğur Şahin:   Korona virüs, 10 Yıl Daha Hayatımızdan Çıkmayacak

Türk bilim adamı Prof.Dr.UğurŞahin salgınla ilgili açıklama yaptı. Şahin, koronavirüs salgınının hayatımızda en az on yıl süreceğini söyledi.Sahain, normal şartların yeni bir tanımının yapılması gerektiğini söyledi.

Türk bilim adamı ve profesör Dr. Uğur Şahin, bugüne kadar yaklaşık 2 milyon kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgınıyla ilgili açıklama yaptı. Şahin, gazetecilerin sorularını yanıtlamak için İnternet’te düzenlediği basın toplantısında, COVID-19 hastalığının hayatımızda en az 10 yıl süreceğini söyledi.

Koronavirüs salgınının belki de en rahatsız edici yönü günlük hayatımızı tamamen değiştirmiş olmasıdır. Bu durumda, daha önce normal görünen herhangi bir şey artık o kadar normal olmayabilir. BioNTech CEO’su Şahin de bu konuyu değerlendirerek “normal” koşullar için yeni bir tanım yapılması gerektiğini söyledi. Aslında bu açıklama pek endişe verici değil. Çünkü uzaktan eğitim ve ev ofis kültürü hayatımıza derinlemesine kök salmıştır. Başka bir deyişle, yeni normal hayatımızın bir parçası haline geldi.

BioNTech ile Pfizer’in ortak aşısı, yüzde 95 koruma sağlıyor

Uğur Şahin ismi koronavirüs pandemisi nedeniyle hayatımıza girdi. Salgının başlangıcında, bir aşı geliştirmek için Pfizer ile birlikte çalışan bilim adamı, mRNA tabanlı bir koronavirüs aşısı geliştirmeyi başardı. Aşının% 95’lik etkili bir orana sahip olduğu ve 30’dan fazla ülke / bölge tarafından onaylandığı bulunmuştur. Bir aşının en tehlikeli yönü, üretiminde kullanılan mRNA teknolojisinin uzun vadeli etkilerinin bilinmemesidir.

Aynı zamanda geliştirilen aşı ile ilgili bir başka konuya da değinmemiz gerekiyor. Hepimizin bildiği gibi birçok ülkede, özellikle Birleşik Krallık’ta, korona virüsün mutasyona uğradığı düşünülüyor. Uğur Şahin, bu mutasyondan ne aşısının ne de diğer aşıların etkilenmeyeceğine inandığını söyledi. Bilim adamları, ellerinden gelirse hemen harekete geçebileceklerini söylüyorlar. Bilim adamları, bu mutant virüs için bir aşının sadece altı haftada üretilebileceğini söylüyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın