NASA, James Webb Uzay Teleskobu’nun fırlatılmasını tekrar erteledi

 NASA, James Webb Uzay Teleskobu’nun fırlatılmasını tekrar erteledi

NASA, James Webb Uzay Teleskobu’nun fırlatılmasını tekrar erteledi

NASA bir amaç için çalışıyordu. 31 Ekim lansman tarihiJames Webb Uzay Teleskobu için, ancak bilim gözlemevinin uzaya yolculuğunu bir kez daha geciktirmek zorunda. Neyse ki, lansman sadece birkaç hafta sonra, Kasım’da veya Aralık başında gerçekleşebilir. Yeniden planlanan bir tarihin bu yaz sonuna kadar veya belki de sonbaharda onaylanması pek mümkün değil.

Yeni bir lansman tarihi belirlemenin anahtarı olan birkaç faktör var. Ars Teknik. Teleskopun fırlatma hizmetleri direktörü Beatriz Romero gazetecilere verdiği demeçte, Webb’in nakliyesinin ve roketin ve uzay limanının hazır olmasının önemli hususlar olduğunu söyledi.

Takip etme kapsamlı test, NASA ve projenin ana yüklenicisi Northrop Grumman, ajansın bilim şefi Thomas Zurbuchen’e göre teleskopu bir nakliye konteynerine paketlemeye yaklaşıyor. Bu muhtemelen Ağustos ayının sonuna doğru olacak. Webb, Fransız Guyanası’ndaki uzay limanına ulaştıktan sonra, onu fırlatmaya hazırlamak 55 gün sürecek. Bu, fırlatma penceresinin en erken Kasım ayının ortasında olacağı anlamına geliyor.

Bir de Webb’i terra firmadan uzağa taşıması planlanan Ariane 5 roketi sorunu var. Yük kaplamasıyla ilgili bir sorun nedeniyle geçen Ağustos ayından bu yana topraklandı. Lansman sağlayıcısı Arianespace, sorunun yeniden tasarımla çözüldüğünü söylüyor. Webb lansmanından önce sorunun gerçekten çözüldüğünden emin olmak için Temmuz ve Ağustos aylarında testler planlanıyor, ancak her zaman gecikme olasılığı da var.

Bu arada, etkisi COVID-19uzay limanındaki operasyonları etkiledi. Ars Technica’nın belirttiği gibi, Fransız Guyanası’nda aşılar henüz geniş çapta mevcut değil . Faaliyet, koronavirüsün önemli ölçüde yayılmasıyla daha da engellenebilir.

İlk lansman süresinin 2007 civarında olduğu düşünüldüğünde, birkaç haftalık bir gecikme fazla değil. Yine de iyimser olmak için nedenler var. Fırlatmanın aylar veya yıllar yerine haftalarca ertelenmesi, tünelin sonundaki ışığın Tünel için daha parlak hale geldiğinin bir göstergesidir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın