Müsilajın yapısı incelendi: Mikroalglerin florası ortaya çıktı

 Müsilajın yapısı incelendi: Mikroalglerin florası ortaya çıktı

Müsilajın yapısı incelendi: Mikroalglerin florası ortaya çıktı

Bilim insanları Marmara’yı saran müsilajın yapısını inceledi. Oksijene yüzde 60 oranında katkı sağlayan mikroalglerin florası analiz edildi.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Eczacılık Meslek Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Köksal Pabuçcu, müsilajın (deniz salyası) temel kaynağı olan mikroalglerin florasını tespit ettiklerini belirtti.

Pabuçcu, üniversite binasında düzenlediği basın toplantısında mikroalglerin aslında çok faydalı organizmalar olduğunu söyledi.

Mikroalglerin atmosferdeki oksijene %60 oranında katkı sağladığını anlatan Pabuçcu, “Olumsuz koşulları gördüklerinde kistik yapılar haline geliyorlar. Önce çoğalıyorlar, çiçek açıyorlar, sonra mukus üretiyorlar. Önce mukusun içeriğini belirledik. Biyoloji” Neler? bir tür mikroalg onlar. Bunu belirledik. İlaç ve mukusun kendisini değerlendirmeyi planlıyoruz. “Bu kelimeyi kullandı.

DENİZ SALYASINA OKSİJENLİ ÇÖZÜM

Laboratuvarda oluşturdukları cam akvaryum içerisinde müsilajı oksijenize ederek sorunu ortadan kaldırmayı hedeflediklerini aktaran Pabuçcu şunları kaydetti:

“Suya onda biri oranında deniz salyası koyduk ve oksijenize ettik. Yaklaşık 2 saat içerisinde deniz salyasının homojenize olduğunu ve parçalandığını gözlemledik. Parçalanmadan yaklaşık 2 saat sonra da kist halindeki adeta ölü pozisyonundaki alglerin reaktive olduklarını ve hareketlendiklerini gözlemledik. Bunlar tekrar ışıkta fotosenteze başladılar ve eski olumlu pozisyonlarını aldılar.”

Pabuçcu, müsilajdan kozmetik jel, ya da krem elde etmeyi planladıklarını ve çalışma başlattıklarını da söyledi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın