‘MİT’ İstanbul’da yeni kalesine kavuşuyor!

 ‘MİT’ İstanbul’da yeni kalesine kavuşuyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fethin üzerinden asırlar geçmesine rağmen hala İstanbul’un Türk milletinin ve Müslümanların elinde olmasının kabullenilemediğini görüyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin attığı her adımın, yapmış olduğu her faaliyetin dünyanın tamamının ilgisini çektiğini dile getiren Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Ayasofya’yı ibadete açma sürecinde İstanbul’un 1453’ten beri süren Türk toprağı kimliğini sindirmekte zorlananlar olduğuna şahitlik ettik.”

MİT’in kriptoloji, siber, uydu, sinyal istihbaratı alanlarında dünya çapında çalışmalara imza attığının önemini vurgulayan Erdoğan, “İstanbul’daki (MİT) bölge başkanlığımızın terör örgütlerinin eylem arayışları ve yabancı istihbarat kuruluşlarının casusluk girişimleriyle etkin şekilde mücadele edecek kapasitede olması büyük önem arz ediyor. Teşkilatımızın diğer güvenlik kurumlarımızla yakın iş birliği sayesinde İstanbul’da terör örgütlerinin eylem yapma kapasiteleri ciddi şekilde sınırlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Stratejik istihbarat, terörle mücadele, istihbarata karşı koyma gibi konularda da İstanbul’daki çalışmalar ön plana çıkıyor.”

MİT’in bugüne dek 100’ü aşkın FETÖ’cünün ülkeye iadesinin sağlandığını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kaçırılan vatandaşlarının kurtarılması için bizden yardım talebinde bulunan ülke sayısı giderek artıyor. Terör örgütleri mensupları artık biliyor ki dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin soluğu enselerindedir. Çatışma bölgelerinde elde ettiğimiz kazanımlar, diplomatik alanda ülkemizin masaveyaha kuvvetli oturmasını, milli menfaatlerimizi daha etkili savunabilmemizi sağlıyor.”

MİT İstanbulda yeni kalesine kavuşuyor Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Geçtiğimiz ocak ayında Ankara’da teşkilatımızın karargah binasının açılışını yapmıştık. MİT’in yeni yapıları yeni atılımları ile devletimize olan hizmetlerini kat be kat arttıracağına inanıyorum. Bilginin ve bilgiyi kullanmanın en etkili silaha döndüğü bir dönemde istihbaratın önemi çok daha fazla artmıştır.

Merhum Abdulhamit Han’ın kuvvetli istihbarat ağı sayesinde ülkeyi bir çok badireden tek bir kurşun atmadan kurtardığı tarih kitaplarında uzun uzun anlatılır. İstihbaratı çökertilmemiş bir ülkenin çökertilmesi ya mümkün değildir veya fevkalade ağır maliyettedir.

Türkiye’nin en önemli kurumlarından bir tanesi olan MİT’in ayakta kalması son dönemdeki imtihanlarından alnının akıyla çıkmıştır. İstanbul istihbarat konusundaki özel konumu ile da ön plana çıkmıştır. Hiç kuşkusuz İstanbul dünyanın merkezi konumundadır. Ülkemizin bir süredir vermiş olduğu tarihi mücadelede birinci hedef alınan kurumlarının başında MİT’in geliyor olması tesadüfi değildir.

İstanbul’un halen Türk milletinin ve müslümanların elinde olmasının kabullenilemediğini görüyoruz. Son olarak Ayasofya’yı ibadete açma sürecimizde İstanbul’un tük toprağı kimliğini sindirmekte zorlananlar bulunduğuna bir kez daha şahitlik ettik. Fethin üzerinden asırlar geçmesine rağmen hala İstanbul’un Türk milletinin ve Müslümanların elinde olmasının kabullenilemediğini görüyoruz.

İstanbul milletimizin gözbebeği olduğu kadar bizim de en büyük aşkımız ve sevdamızdır.

Hedefimiz İstanbul’u finansın, kültürün, sağlığın merkezi haline getirmektir. Amacımız İstanbul’u en güvenli şehirlerden biri haline getirmek. Böylesine önemli bir coğrafyada yaşamanın şartlarından biri de diğer devletlerin ve terör örgütlerinin ülkemiz aleyhtarı casusluk faaliyetlerini tespit edip önlemektir. İstanbul’da güvenliği sağlamak öylesine kolay bir iş değil. Bu merkezimizle Ankara’daki karargahtan sonra en büyük ikinci merkeze sahip olduk. Ankara ve İstanbul bu süreçteki yükümüzü önemli ölçüde alacağı gibi bütün faaliyetleri de çok daha seri şekilde takip etmemize imkan verecektir.

İstanbul’da terör örgütlerinin eylem yapma kapasiteleri ciddi şekilde sınırlandırılmıştır. FETÖ’cü hainlerinin İstanbul’da gizlenme hayallerinin boşa çıkartılmasında da teşkilatımız önemli başarılara imza atmıştır.

Stratejik istihbarat, terörle mücadele, istihbarata karşı koyma gibi konularda da İstanbul’daki çalışmalar ön plana çıkıyor. Kaçırılan vatandaşlarının kurtarılması için bizden yardım talebinde bulunan ülke sayısı giderek artıyor.

Teşkilatımız yürütmüş olduğu istihbarat diplomasisi ve ortak operasyonlar ile bugüne dek 100’e kadar FETÖ’cünün ülkemize iadesini sağlamıştır. Terör örgütü mensupları artık biliyorlar ki dünyanın neresinde olursa olsunlar Türkiye Cumhuriyeti’nin soluğu enselerindedir.

Kendine özgü çalışma yöntemleriyle PKK’nın tarihinin ne büyük darbelerini almasında teşkilatımızın çok büyük emekleri vardır. MİT’in TSK ve emniyet teşkilatımızla yürütmüş olduğu ortak operasyonlar sayesinde PKK lider kadrosu adeta hareket edemez hale getirilmiştir.

PKK’nın tarihindeki en büyük darbeleri almasında MİT’in çalışmalarının payı büyüktür.

Darbeci Hafter’in ilerleyişinin durdurulmasında MİT’in istihbarat desteği oyun değiştirici nitelikte olmuştur.

Büyük ve kuvvetli Türkiye yolunda istihbarat kilit silahımızdır ve öyle olmaya devam edecek. İstihbaratı olmayan bir devlet yok olmaya mahkumdur.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın