Microsoft, CEO Satya Nadella’nın Trump ile TikTok’u satın alma hakkında konuştuğunu söyledi

 Microsoft, CEO Satya Nadella’nın Trump ile TikTok’u satın alma hakkında konuştuğunu söyledi

Pazar günkü bir blog yazısında Microsoft , CEO’su Satya Nadella ve Başkan Trump arasındaki bir görüşmenin ardından “Amerika’da TikTok’un satın alınmasını keşfetmeye yönelik tartışmalara devam etmeye hazır olduğunu” söyledi . Şirket, video paylaşım platformunu satın almanın görüşmelerde olduğunu ilk defa onayladı .

“Microsoft, Başkanın endişelerini gidermenin önemini tam olarak takdir ediyor. Tam bir güvenlik incelemesine tabi olarak TikTok’u edinmeye ve Amerika Hazinesi de dahil olmak üzere ABD Birleşik Devletleri’ne uygun ekonomik faydalar sağlamaya kararlıdır. ” Şirketin, “TikTok’un en temel şirketi ByteDance ile birkaç hafta içinde ve her halükarda bu tartışmaları en geç 15 Eylül 2020’ye kadar tamamlayarak” hızlı bir biçimde takip etmeyi beklediğini ekliyor.

Blog yazısı ayrıca, “iki şirket, Amerika, Ken temelda, Avustralya ve Yeni Zelanda’da TikTok hizmetinin satın alınmasını içerecek ve Microsoft’un sahiplenmesine ve faaliyet göstermesine neden olacak bir ön teklifi keşfetme niyetlerini bildirmişlerdir. Bu pazarlarda TikTok. ”

Microsoft’un bu ülkeleri Avrupa ve Afrika gibi TikTok’un faaliyette olduğu diğer bölgelerden nasıl ayıracağı belirsiz. Microsoft ayrıca şirketin “diğer ABDlı yatırımcıları bu satın alma işlemine azınlık esasına katılmaya davet edebileceğini” söyleyerek satın almayı bütünüyle kendi başına üstlenmeyi taahhüt etmedi.

Başkan Trump Cuma günü Amerika’da TikTok’u yasaklamakla tehdit etmişti . Dedi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo , 7 Temmuz gibi erken bir tarih boyunca yasağın “baktığımız bir şey” olduğunu söyleyerek yasak olduğunu belirtti. TikTok, Pekin merkezli ByteDance’in bir yan kuruluşudur ve eleştirmenler gizlilik uygulamalarını ve Çin hükümetiyle potansiyel bağlarını ifade ettiler. Pompeo ayrıca TikTok’u Amerika ulusal güvenliğine tehdit olarak belirlenen iki Çinli şirket olan Huawei ve ZTE ile karşılaştırdı .

Blog gönderisi, tartışmaları “ön” olarak tanımlıyor, ancak şirketin “TikTok’un ABDlı kullanıcılarının tüm özel verilerinin Amerika’ya aktarılmasını ve Amerika’da kalmasını sağlayacağını söyleyerek gizlilik endişelerini ele alıyor.

“Bu tür verilerin şu an için Amerika dışında depolanması ya da yedeklenmesi durumunda,” devam ediyor, “Microsoft bu verilerin aktarıldıktan sonra ülke dışındaki sunuculardan silinmesini sağlayacaktır.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın