Mark Zuckerberg Kimdir? Hayatı ve Başarı Öyküsü

 Mark Zuckerberg Kimdir? Hayatı ve Başarı Öyküsü

Mark Zuckerberg Hayatı


14 Mayıs 1984 senesinde New York’da doğan, Mark Zuckerberg kolejinin yurt odasında oluşturmuş olduğu sosyal paylaşım sitesinin kurucusudur. Harvard’ı 2. Sınıf öğrencisiyken sitesine odaklanmak için terk etti ve kullanıcı tabanlı olan Facebook o günden bugüne 2 milyar kullanıcı ile Zuckerberg’i milyarder yaptı. Ayrıca Facebook’un doğuşu 2010 senesinde The Social Network (Sosyal Ağ) filmiyle perdeye aktarıldı.

Mark Zuckerberg Hayatının İlk Yılları


Mark Elliot Zuckerberg 1984 senesinin 14 Mayıs gününde New York’un White Plains bölgesinde dünyaya geldi. Rahat ve iyi eğitimli bir ailesi olan Mark Zuckerberg Dobbs Ferry kasabasının yakınında büyüdü. Babası Edward Zuckerberg diş hekimi, 4 çocuk annesi olan Karen da bir psikiyatristti. Mark Zuckerberg , Randi, Donna ve Arielle adında 3 kardeşe sahip. Zuckerberg’in küçük yaşlardan beri bilgisayarlara ilgisi vardı. 12 yaşındayken Atari Basic’i Zucknet adını vermiş olduğu bir mesaj programı yaratmak için kullandı. Babası diş hekimliği ofisinde bu programı kullandı. Böylelikle sekreter yeni bir müşteri geldiğinde odasını terketmeden ona haber verebilirdi. Ayrıca ailesi de bu programı evin içinde birbirleriyle haberleşmek için kullandı.Mark Zuckerberg, arkadaşlarıyla birlikte eğlence amaçlı bir bilgisayar oyunu da yaptı. Zuckerberg bir söyleminde “Sanatçı olan bir sürü arkadaşım vardı. Gelip, bir şeyler çizerlerdi ve bir oyun kurardım.” dedi. Mark’ın bilgisayarlara olan ilgisiyle başa çıkmak için, ebeveynleri haftada bir kez eve gelip Mark’ı çalıştırması için özel bilgisayar öğretmeni David Newman’ı işe aldı. Newman daha sonra gazetecilere vermiş olduğu demeçte , hemde yakınlardaki Mercy Kolejinde lisansüstü dersler almaya başlayan bir dahiyle başa çıkmanın zor olduğunu ifade etti. Zuckerberg daha sonra New Hampshire’daki özel bir hazırlık okulu olan Phillips Exeter Academy’de eğitim aldı. Orada eskrim yeteneğiyle de ön plana çıktı ve okul takımının kaptanı oldu. Edebiyatta da harikalar yarıyordu. Ancak Zuckerberg bilgisayarlar tarafından büyülenmişti ve yeni programlar geliştirmek için çalışmasına tüm gayretiyle devam etti. Lisedeyken , Synapse adını vermiş olduğu bir müzik yazılımı olan Pandora’nın ilk versiyonunu oluşturdu. AOL ve Microsoft dahil olmak üzere pek çok şirket, yazılımı satın alma konusunda ve mezuniyetten önce gençleri işe alma ile ilgilendiklerini belirtti. Mark Zuckerberg gelen tüm teklifleri reddetti.

Harvard Zamanları


2002 senesinde Exeter’den mezun olduktan sonra, Mark Zuckerberg Harvard Üniversitesi’ne kaydoldu. Ivy Lig Enstitüsünde ikinci yılıyla , kampüste yazılım geliştirici olarak ün kazandı. O vakitler, öğrencilerin derslere göre kurs seçmelerine yardımcı olan CourseMatch adlı bir program yaptı.Ayrıca iki öğrencinin kampüsteki fotğraflarını karşılaştıran ve kullanıcıların hangisinin daha çekici olduğuna oy vermelerine olanak tanıyan Facemash’ı da icat etti. Program çok popüler oldu, ancak daha sonra uygunsuz kabul edilerek okul yönetimi tarafından kapatıldı.

Önceki projelerinin etkilerine dayanarak, Mark’ın öğrenci arkadaşları, Divya Narendra , Cameron ve Tyler Winklevoss ikizleri onu bir sosyal paylaşım sitesi olan Harvard Connection olarak adlandırdıkları bir proje üstünde çalışmaya davet etti. Bu site Harvard elitleri için bir buluşma alanı oluşturmak amacı ile Harvard’ın öğrenci ağlarından bilgi kullanmak için dizayn edilmiştir.

Mark Zuckerberg projeye yardımcı olmayı kabul etti, ancak kısa bir zaman sonra arkadaşlarıyla beraber Dustin Moskovitz, Chris Hughes ve Eduardo Saverin ile kendi sosyal paylaşım sitesinde çalışmaya başladı.

Mark Zuckerberg ve arkadaşları, kullanıcıların kendi profillerini oluşturmalarına, fotoğraf yüklemelerine ve diğer kullanıcılarla iletişim kurmalarına olanak sağlamayı başaran bir paylaşım sitesi oluşturdu. Bu arkadaş grubu öncelikle Facebook adını verdikleri bu siteyi 2004 senesine kadar Harvard’taki yurt odalarında işlettiler.

İkinci sınıftan sonra, Zuckerberg, zamanını bütünüyle Facebook’a ayırmak için Harvad’tan ayrıldı ve şirketi Palo Alto, California’ya taşıdı. 2004’ün sonunda Facebook’un 1 000 000 kullanıcısı vardı.

Facebook Nasıl Yükseldi ?


2005 senesinde Zuckerberg’in kuruluşu, risk sermayesi şirketi olarak bilinen Accel Partners’tan büyük bir destek aldı. Accel ağa 12.7 000 000 dolar yatırdı, o vakitler yalnızca ivy ligi öğrencilerine açıktı. Zuckerberg’in şirketi diğer kolejlere, lise ve global okullara erişim sağladı ve sitenin üyeliğini Aralık 2005’e kadar 5.5 milyondan fazla kullanıcıya ulaştırdı.Her geçen gün daha popüler hale gelen bu sosyal paylaşım sitesine reklam tanıtım vermek isteyen diğer şirketlerin ilgisini çekmeye başladı. Satış yapmak istemeyen Zuckerberg, Yahoo! Ve MTV’den gelen teklifleri reddetti. Bunun yerine, siteyi genişletmeye ve projeyi dışarıdan geliştiricilere açmaya ve daha fazla özellik eklemeye odaklandı.

Zuckerberg hiç bir yere gitmiyor gibi görünüyordu, ancak 2006’da iş adamı olarak ilk büyük engeliyle karşılaştı. Harvard Connection’ın yaratıcıları, Zuckerberg’in düşüncelerini çaldıklarını iddia ettiler ve iş kayıpları için ödeme yapılması gerektiğini savundular.

Mark Zuckerberg, fikirlerin iki ayrı sosyal medya türüne dayandığını ancak avukatların Zuckerberg’in kayıtlarını aradıktan sonra, Anlık Mesajları suçlamalarının Zuckerberg’in Harvard Bağlantısı’nın fikri mülkiyetini kasıtlı olarak çaldığını ve Facebook kullanıcılarının arkadaşlarına özel bilgilerini verdiklerini ortaya çıkardığını söyledi.

Zuckerber daha sonra suçlamalarla ilgi özür diledi tüm bu olanlarla ilgili pişmanlığını dile getirdi. “Eğer pek çok insanın bel bağlandığı etkili bir servis kurmaya devam edecekseniz, olgun olmanız gerekmektedir, doğru mu?” “Sanırım büyüdüm ve çok şey ögrendim” diye belirtti New Yorker ile olan röportajında.

Ben Mezrich tarafından yazılan “The Accidental Billionaires” adlı kitap kitapçılardaki yerini aldığında Mark Zuckerberg bir diğer kişisel güçlükle yüzleşti. Mezrich kurgusal karakterleri ve diyalogları yeniden tasarlayarak Zuckerberg’in hikayesini yeniden anlattığı için çok ağır bir biçimde eleştirildi.Mark Zuckerberg ve Facebook tüm eleştirilere rağmen başarılarına devam etti. Timemagazine onu 2010 senesinde senenin kişisi ilan etti. Ayrıca Forbes Zuckerberg’i Apple CEO’su Steve Jobs’u saf dışı bırakacak şekilde puanladı ve onun tahmin edilen net serveti 7 milyar $ ile kendi ilk 400 listesinde soktu.

Mark Zuckerberg Aile ve Kişisel Yaşamı Nasıl ?

19 Mayıs 2012 senesinde Mark Zuckerberg uzun-süreli kız arkadaşı olan Priscilla Chan ile evlendi. Yaklaşık 100 kişi çiftin Kaliforniya’daki evinde toplandı. Misafirler Chan’in tıp fakültesinden mezuniyetini kutlamak için orda olduklarını sanıyorlardı ancak bunun yerine Zuckerberg ve Chan’in kutsal yeminlerini etmelerine şahit oldular. Kasım 2015’te, Zuckerberg ve Chan bir kız çocuğu sahibi oldu. Mayıs 2013’te Facebook ilk kez Fortune 500 listesine girdi ve Zuckerberg de 28 yaşında olması ile listenin en genç CEO’su oldu.


Geçtiğimiz sene Chan ve Mark Zuckerberg bir kız çocuğu sahibi oldu. Bebeğin ismini de Max koydular ve bunu da Facebook üzerinden duyurdular. Mark Zuckerberg ve eşi çocuklarının hayatta olduğu sürece Facebook hisselerinin %99’nu daha iyi bir dünya yaratmak adına bağışlayacaklarını açıkladılar. Facebook’un %99 hisse oranı da yaklaşık olarak 45 milyar dolara eşittir. Eylül 2016’da Zuckerberg ve Chan, Facebook paylaşımlarını yapmış oldukları şirket olan Chan Zuckerberg Girişimi’nin (CZI), tüm hastalıkları iyileştirmek ve engellemek için önümüzdeki on yıl içinde en az 3 milyar dolarlık bilimsel araştırmaya yatırım yapacağını açıkladı.”Rockefeller Üniversitesi’nden ünlü nörobilimci Cori Bargmann, CZI’da bilim başkanlığına tercih edildi. 


Zuckerberg, dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesinin kurucusu olmasından ötürü dünyanın en popüler kişilerinden biridir. Her ne kadar devamlı eleştiri oklarının hedefi olsa da Mark Zuckerberg hayırseverliği konusunda herkezin saygısını kazanmış durumda öyle ki Zuckerberg ve eşi 2013 senesinde yaklaşık 970 milyon $ değerindeki Facebook hissesini Silikon Vadisi Yardımlaşma platformuna bağışladılar. Mart 2017’de Mark Zuckerberg ve Chan, Facebook’ta ikinci çocuğunu beklediklerini açıkladı. Kızları, Ağustos 28 Ağustos’ta doğdu. 

Mark Zuckerberg hayatını konu alan Sosyal Ağ adlı filmini Mühendistan Ailesi olarak sizlere öneriyoruz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın