Kuraklık çip üretimini sekteye uğratabilir

 Kuraklık çip üretimini sekteye uğratabilir

Kuraklık çip üretimini sekteye uğratabilir

Dünya çip üretiminin yarısından fazlasını karşılayan Tayvan’da son 50 yılın en şiddetli kuraklığı yaşanıyor. Uzmanlar, kuraklığın çip üretimini sekteye uğratabileceğini söylüyor. Çip talebinin, salgın öncesine göre yüzde 74 artış gösterdiği ülkede, biriken taleplerin karşılanmasının uzun sürebileceği ifade ediliyor.

Uzmanlar, son 50 yılın en kötü kuraklığının dünya çip üretiminin yarısından fazlasını karşılayan Tayvan’da yaşandığını ve çip üretimini olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

Bir CNN raporuna göre, Capital Investment Macro Asia baş ekonomisti Mark Williams, adadaki su kıtlığının, Covid-19 salgınının ve elektrik kesintilerinin “chip üretimi üzerinde baskı oluşturduğunu” söyledi.

Kuraklık, çip imalat endüstrisindeki liderlerden biri olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) dahil olmak üzere Ada’nın çip üreticileri için büyük bir engeldir. TSMC, çip üretimi için günlük su tüketiminin 156.000 ton olduğunu açıkladı. Yarı iletken yongaları oluşturan birçok metal tabakayı temizlemek için suyun kullanıldığı bildirilmektedir.

Ulusal Tayvan Üniversitesinden elektrik mühendisi Jefferey Chiu,”Çipte milyarlarca transistör var ve tüm sinyalleri birbirine bağlamak için birden fazla metal katmanına ihtiyacımız var. Her işlem tamamlandıktan sonra yüzeyi (su ile) tekrar tekrar temizlememiz gerekiyor” dedi. Tayvan Üniversitesi.

Tayvanlı yetkililer, kuraklık önleme önlemlerinin bir parçası olarak ada genelinde musluk suyu tedarikini kısıtladı. TSMC şu anda su kaynaklarının kıtlığını su taşımacılığı ve geri dönüşüm yoluyla çözmenin bir yolunu bulmaya çalışıyor. Şirket tarafından paylaşılan bilgiler, mevcut önlemlerin üretimi henüz etkilemediği yönünde.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ TAYVAN’DAKİ KURAKLIĞI ARTIRABİLİR

Uzmanlar, kuraklığın gelecekte daha da ağırlaşabileceği uyarısında bulunuyor. Academia Sinica’dan iklim araştırmacısı Hsu Huang-hsiung, iklim değişikliği sebebiyle gelecek yıllarda Tayvan’a daha az yağış düşmesinin beklendiğine, bunun da daha ağır kuraklıklara neden olabileceğine işaret etti. Hsu, Tayvan’daki çip üretimini kuraklığın yanı sıra artan elektrik talebinden kaynaklanan kesintilerinden de olumsuz etkilediğini vurguladı ve daha fazla yenilenebilir enerjiye yatırım yapılması çağrısında bulundu.

TSMC, Ada genelinde güneş enerji santralleri ve rüzgar enerjisi üretim tesisleriyle ortaklık kurarak enerji arzını desteklemek için çalışmalara başladığı, 2050’ye kadar üretimini tamamen yenilenebilir enerjiyle yapmayı planladıkları bilgisini paylaştı.

ÇİP, TEKNOLOJİK ÜRÜNLERİN VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASI

Yarı iletken çipler, akıllı telefonlar ve arabalardan çamaşır makinelerine kadar çok geniş bir teknolojik ürün yelpazesinin vazgeçilmez parçası olarak öne çıkıyor.

Dünyanın en büyük çip üreticisi olan TSMC, Apple, Qualcomm ve Nvidia dahil olmak üzere kendi çiplerini tasarlayabilen ancak bunu yapacak kaynaklara sahip olmayan birçok şirkete tedarik sağlıyor.

Kuraklığın yanı sıra Ada’nın çip üretimi, Covid-19 nedeniyle de sekteye uğrarken, başkent Taipei’nin güneybatısındaki en az 5 çip üreticisi salgının artışa geçmesi üzerine bazı faaliyetlerini askıya almak zorunda kaldı.

Capital Economics’ten Williams, geçen ay Tayvan’da ihracattan daha fazla sipariş alındığını belirterek çip talebinin salgın öncesine göre yüzde 74 daha fazla olduğunu ve biriken taleplerin karşılanmasının uzun sürebileceğini ifade etti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın