Köylülerin ‘füze gördük’ ihbarı kenti heyecanlandırdı!

 Köylülerin ‘füze gördük’ ihbarı kenti heyecanlandırdı!

İmam Hatip Lisesi mezunu olan ve Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde yaşamakta olan 50 yaşındaki Ali Yiğit, su üstünde koşan kertenkeleleri inceleyerek, denizde gidebilen yüksek hızlı toplu taşıma aracı yapmaya çalıştı. Projesinde atık demirler ve sac kullen temeln Ali Yiğit, geliştirmiş olduğu projenin 350 kilogram ağırlığında, 6 metre 30 santimetre boyunda olan prototipini kısa bir süre içinde yaparak test aşamasına geçti. Testlerde % 100’lük başarı elde eden Yiğit, asıl projesi olan denizlerde elektrikli gemi projesini yapmaya başladı.

Denizlerde hızlı toplu nakliyat yapılması amacıyla projeye başladığını anlatan Ali Yiğit, “Yaptığımız araç, toplu taşıma aracı olarak kullanılabiliyor. Ekonomik yakıt özelliği olan ve denizde önden çekişli gidebilen tek araç” dedi.

Aracı yaparken su üstünde koşan kertenkeleleri 3 gün incelediğini ve esinlendiğini dile getiren Yiğit, “Bu aracın orijinal boyutu 250 kişilik. Bizim yapmış olduğumuz bu araç ise uzaktan kumandalı 6 metre 30 santim boyutunda. Şuandaki prototip 350 kilogram ağırlığında” ifadelerini kullandı.

“Biliyorsunuz denizlerde toplu taşıma oranı dünya genelinde % 1 civarındadır. Bunun da birtakım sebepleri var. Denizdeki toplu taşıma araçları kara araçlarından hızlı değil” diyen Yiğit, “Biz daha ekonomik ve daha hızlı yolcu taşımak amaçlı düşündük. Bu aklımıza geldi projesini yaptık daha sonra da prototipini yaptık. Testler yaptık ve testlerden % 100’lük bir başarı elde ettik” diye konuştu.

Proje ve yapımını tek başına gerçekleştirdiğinin önemini vurgulayan Yiğit, “Türk Patent Enstitüsüne başvurarak belgemizi aldık. Endüstriyel tasarım onayını da aldık şu an için lisansımız tamam. Bu modelin en temel fonksiyonları muhafaza edilmek şartıyla yalnızca motor kısmında değişiklik yaparak denizlerde elektrikli gemi projesine imza atmış olacağız, kısmet olursa onun hazırlığı içindeyiz” dedi.

Prototipi yaptıktan sonra bir baraj gölünde testleri hayata geçirmek için gerekli olan izinleri satın aldıktan sonra yola çıktıklarını anlatan Ali Yiğit, “Bu prototipi teste götürürken izin almıştık ama izin almış olduğumuz yere değil de diğer bir yere götürmüştük. Köylerden geçerken yurttaşlar ne olduğunu bilmediği için jandarmaya ihbarda bulunmuş. İhbarda bulunurken tabii aracın ne olduğunu bilmeyenler ‘Bir füze geçti, füze gördük’ diye ihbar etmişler. Jandarma ekipleri de telaşlanmışlar ve terör eylemi yapılıyor zannederek baskın yaptılar. Ama almış olduğumuz izin belgeleri de yanımızda olduğu için herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Bu olayı da hiç unutamıyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın