Koronavirüs Aşısını Bulan BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Aşının Salgını Bitireceğinden Eminim!

 Koronavirüs Aşısını Bulan BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Aşının Salgını Bitireceğinden Eminim!

2008’da eşi ile Almanya’da kurdukları BioNTech isimli şirketle Pfizer’in koronavirüs aşısında önemli bir rol üstlenen Prof. Dr. Uğur Şahin, salgının geleceği hakkında umut verici açıklamalarda bulundu.

Pfizer, geçtiğimiz günlerde geliştirilen koronavirüs aşısının %90 oranında başarıya ulaştığını açıklamıştı. Ardından tüm dünya, bu aşıdaki en önemli rolün Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci’nin kurduğu şirket BioNTech’e ait olduğunu öğrendi. Dünya basınının konuştuğu çift, aşı haberinden sonra şirketlerinin 25 milyar dolar değere ulaşması ile Almanya’nın en zengin 100 insanı arasına girmişti. 

Aşı haberinin ardından BBC’ye açıklamalarda bunun Prof. Dr. Uğur Şahin, Sağlık Bakanlığı ile temasta olduklarını, gerekli protokol sağlanırsa 2021’in ilk 3 ayı içerisinde Türkiye’nin ihtiyacı kadar aşıyı gönderebileceklerini de açıklamıştı.

“Eğer soru bu aşıyla pandemiyi durdurup durduramayacağımız ise buna cevabım evet”

Prof. Dr. Uğur Şahin’in bahsettiği Pfizer aşısı, 2 doz olarak uygulanıyor. 2021 yılı içerisinde 1,5 milyar doz üretilerek dünyanın farklı bölgelerinde dağıtılması bekleniyor. Aşının fiyatı ise 19,5 dolar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın