Japonya Uzay Asansörünü 2050’de Test Edecek

 Japonya Uzay Asansörünü 2050’de Test Edecek

Japonya alışılmış uzay roketleri yerine Uzay Asansörü projesini test etmek için hazırlık yapıyor. Japonya’nın Shizuoka Üniversitesi’nden ve diğer kurumlardan bir takım araştırmacılar, Japonya’nın geride bıraktığımız hafta bildirdiği bir uzay asansörü inşa etmek için bu ay ilk testi yapacaklar . Uzay asansörü temelde Dünya’yı bir uzay istasyonuna bağlayan bir kablo üstünde yürüyen bir asansör kabini gibi görev yapacak.

Temel olarak Dünya yüzeyine bağlı, esnek bir kablo üstünde yürüyen asansör biçiminde proje açıklanabiliyor. Kabine binen insanlar ve yerleştirilen çeşitli yükler, bu hat boyunca ilerleyip yerçekiminin etkisinin azaldığı bölgeye kadar çıkabiliyor. Japonlar, bu işi gerçek şartlarda gözlemlemeden evvel minyatür bir boyutta test etmek istiyorlar. Yaklaşık 10 metre uzunluğundaki bir hat üzerine, 10 santimetre uzunluğunda minyatür asansör kabinler yerleştirilerek koşullar test edilecek. Elbette bu testler, Japonya bayrağı taşıyan Tanegashima Uzay Merkezi içinde gerçekleştirilecek. İlk çalışmalarsa 11 Eylül tarihinde sonuçlanacak.

Buraya, bağlı uydular piyasaya sürülecek ve asansör görevi gören motorlu bir konteyner kablo boyunca ilerleyecek. Gerçekleşecek olan yolculuk uyduya bağlı bir kamera ile kaydedilecek.

Proje İçin 2050 Bekleniyor
Projenin teknik danışmanı Japonya’nın inşaat devi Obayashi Corporation da benzer bir proje üstünde çalışıyor; ancak 2050 senesine kadar çalışmaların devam edeceğini söyledi. 2050 senesinde ise ilk uzay asansörünü tam kapasiteli olarak kullanıma sunmak istiyor.

Mainichi, araştırmacıların yüz yüze olduğu bir dizi engelin tespit edildiğini ifade ederken bunlar arasında yüksek enerjili kozmik ışınlara dayanıklı özel kabloların geliştirilmesi (Obayashi, karbon nanotüplerin kabloların malzemesi olarak kuvvetli bir aday olduğunu, yeryüzünden elektriğin iletimini ve kozmik asansörlerin alan döküntüleri ile göktaşları çarpışmalardan koruyabileceğini söyledi.

Uzay asansörlerinin, yolculuğun maliyetini azaltması bekleniyor. Kargo, bavulla kilo başına yaklaşık 22.000 $ ‘a mal olurken, Obayashi’nin asansörü bunu 200 $’ a indirecek. Araştırmacılar ayrıca bu asansörlerin saatte 200 km’ye kadar yolculuk yapmasını ve çıkışından sekiz gün sonra ISS’ye ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın