Jaguar, 2025’te tamamen elektrikli bir marka olacak

 Jaguar, 2025’te tamamen elektrikli bir marka olacak

Jaguar, 2025’te tamamen elektrikli bir marka olacak. Jaguar bugün , kapsamlı bir “Reimagine” stratejisinin bir parçası olarak yalnızca 2025 yılına kadar tamamen elektrikli otomobiller üreteceğini duyurdu . Jaguar’ın markası bu noktada tamamen elektrikli olacak, hiçbir gaz ve hatta aralarından seçim yapabileceğiniz hibrit modeller olmayacak. Bu arada, Land Rover bölümü, 2024’ten başlayarak önümüzdeki beş yıl içinde altı yeni modelle birlikte elektrifikasyona doğru bir geçiş başlatacak. Land Rover, 2030 yılına kadar otomobillerinin yüzde 60’ını saf elektrikli formda ve tüm Jaguar’ı satmayı planlıyor. Land Rover’ın modelleri, on yılın sonunda tamamen elektrikli versiyonlarda satışa sunulacak.

Jaguar

Grup, tamamen elektrikli güç aktarma organlarıyla uyumlu üç platform kullanacak. Land Rover, EV modelleri için EMA (elektrikli modüler mimari) ve hibritler için MLA (modüler uzunlamasına mimari) adı verilen bir tane kullanacak. Land Rover’ın şu anda üç SUV ailesi var: Range Rover, Discovery ve Defender, ancak hangisinin önce elektrikli olacağını henüz söylemedi.

Bu arada Jaguar, yaklaşan araçları için yeni bir “saf elektrikli mimari” kullanacak ve bu yıl piyasaya sürülmesi beklenen amiral gemisi XJ limuzinini hurdaya çıkaracak . Şirket bir basın açıklamasında, “İsim plakası korunabilmesine rağmen, planlanan Jaguar XJ değişimi, marka benzersiz potansiyelini gerçekleştirmeye çalıştığı için serinin bir parçası olmayacak” dedi.

Jaguar, EV model stratejisi ve mevcut I-Pace elektrikli SUV’unun nasıl uyum sağlayacağı hakkında çok az şey açıkladı . XE, XF, E-Pace ve F-Pace gibi mevcut gazlı ve hibrit araçlarının hurdaya çıkarılacağı ve tamamen elektrikli versiyonlarla değiştirilir.

Jaguar, yeni stratejiye 2,5 milyar sterlin (3 milyar dolar) yatırım yapacağını söyledi ve 2020’de eksik AB emisyon hedeflerine yönelik para cezalarını ödemek için 35 milyon sterlin (48,7 milyon dolar) ayırdı. Şirket ayrıca hidrojen yakıt hücreli araçlar üzerinde çalışıyor. ve bir yıl içinde yol testi prototiplerine başlamayı planlıyor. CEO Thierry Bolloré, stratejinin “hacimden fazla kaliteyi” vurgulayacağını ve şirketin Birleşik Krallık’taki veya dünyanın başka yerlerindeki otomobil fabrikalarını kapatmayı planlamadığını söyledi.

Yapılan Yorumlar
  • Hedibe dedi ki:

    Bir jaguar alabilecek olsaydım bu bilgi kesinlikle işime yarardı. Teşekkürler:)

Bir Yorum Yapın