İzlanda’da 900 Yıldır Aktif Olmayan Volkanik Oluşum Lav Püskürtmeye Başladı

 İzlanda’da 900 Yıldır Aktif Olmayan Volkanik Oluşum Lav Püskürtmeye Başladı

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, 900 yıldır uykuda olan İzlanda volkanik sistemi faaliyete geçti. Bölgedeki volkanik faaliyet nedeniyle lav püskürtmeden 3 hafta önce yaklaşık 50.000 deprem meydana geldi, bu nedenle önleyici tedbirler alındı.

İzlanda’da 900 Yıldır Aktif Olmayan Volkanik Oluşum Lav Püskürtmeye Başladı

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, İzlanda’nın başkenti Reykjavik yakınlarında güçlü depremler başladı ve bölgedeki volkanik sistem çalışıyor. İlaçlamadan önce yaklaşık 50.000 depreme neden olan faaliyet nedeniyle, 900 yıllık uykuda olan volkanik sistem lav püskürtmeye başladı.

Krysuvik volkanik sisteminde büyük bir yanardağ olmadığı için, yüzeydeki çatlaklardan lav püskürdü. Bu nedenle, aslında doğrudan volkanik patlama yoktur. Yetkililer, bir süre boyunca bölgede 50.000 deprem gözlemledikten sonra, sismik faaliyetin volkanik faaliyetin habercisi olduğunu belirledi ve depremler ve rüzgarla uçup gidebilecek zehirli gazlarla başa çıkmak için önlemler aldı.

İzlanda aslında volkanik aktiviteye ve depremlere alışkın bir ülkedir. Ülkede 32 aktif yanardağ sistemi var ve ortalama her 5 yılda bir patlama meydana geliyor. Bu aynı zamanda bölgede sık sık depremlere neden oldu.

Ancak son volkanik aktivitenin son patlamanın meydana geldiği Kresvík volkanik sisteminde meydana geldiğine inanılıyor, mevcut volkanik aktivite ile karşılaştırıldığında uzun sürmüş ve bu aktivite yaklaşık 30 yıl sürmüştür. Bilim adamlarının birkaç gün önce yaptığı açıklamaya göre, son faaliyetler azalmaya başladı. Yani jeologların kanaatine göre son 30 yılın likiditesine benzer bir risk durumu yok.

Son yıllarda, İzlanda’nın en etkili volkanik patlaması 2010’da meydana geldi. Eyjafjallajokull yanardağı 2010 yılında patladı ve uluslararası hava ulaşımı ciddi şekilde kesintiye uğradı. Patlama sonucu havalimanında 10 milyon kişi mahsur kaldı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın