İşte Milyarderlerin Pandemi Sürecinde Kazandığı Yüklü Servet

 İşte Milyarderlerin Pandemi Sürecinde Kazandığı Yüklü Servet

Koronavirüs pandemisi dünyanın dört bir yanında hayatı olumsuz etkiledi. Pek çok ülkede üretimin adeta durmasına ve insanların ya iş yapamamasına veya işten çıkarılmasına sebep olan pandemi, global piyasaları da derinden sarstı. 

Öte yandan ABD’nın en zenginleri için pandemi hiç de ekonomik bir sıkıntı yaratmamış gibi gözüküyor. ABD’nın milyarderlerinin pandemi sürecinde her hafta ortalama 42 milyar dolar daha zengin hale geldi.

Bezos ve Yuan servetine servet kattı

Wealth-X’in milyarder konsensus araştırmasına göre, pandemi sürecinde ABDn milyarderleri arasında en çok zenginleşenler Amazon CEO’su Jeff Bezos ve Zoom CEO’su Eric Yuan oldu. Bezos, Temmuz ayında kişisel servet rekorunu da kırdı.

Vergilerin daha adil olmasını isteyen bir sivil toplum örgütü tarafından yapılan araştırmada, 18 Mart’tan sonrasında milyarderlerin servetinde yaşanan değişim ele alındı. Milyarderlerin bugüne kadarki toplam zenginleşmesi ise 700 milyar dolar gibi büyük bir meblağa ulaştı.

Öte yandan aynı dönemde ABD Birleşik Devletleri’nde işsizlik maaşı başvuruları da rekor seviyeye yükseldi. Ülke çapında yaşanan ekonomik sıkıntılar bir çok protestonun da merkezinde yer almakta. Televizyonlardaki “Eyaletleri açın” eylemlerinin önemli bir bölümü insanlar evde sıkıldığından değil ceplerinde paraları kalmadığından gerçekleştiriliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın