İstanbul Bilişim’in Kaç Kişiyi Mağdur Edip Ne Kadar Vurgun Yaptığı Açıklandı

 İstanbul Bilişim’in Kaç Kişiyi Mağdur Edip Ne Kadar Vurgun Yaptığı Açıklandı

Yakın zamanda konkordato ilan eden İstanbul Bilişim’in bugüne dek 50 000 kişiyi mağdur ettiği ortaya çıktı. Aynı zamanda şirket, sipariş alıp ürünü göndermediği gibi iade taleplerini de yerine getirmediği alışverişlerden 150 000 000 TL vurgun yaptı. Şirketin sahibi olarak görünen Nurettin Yavuz ise sırra kadem bastı.
Konkordato ilan eden İstanbul Bilişim, bir süredir tüketicilerin gündemini meşgul ediyor. Şirketten ürün sipariş edenlerin büyük bir bölümü ne ürünü teslim alabiliyor ne de ödedikleri ücreti iade olarak alabiliyor. Artan şikayet sayılarının üzerine “mali darboğazda olduğu” gerekçesiyle konkordato ilan eden İstanbul Bilişim hakkında ise mahkeme, bir komiser atayıp 3 ay mühlet verdi.

İstanbul Bilişim’in alacaklıları, mahkeme tarafından verilen tedbir kararı sebebi ile şirkete yönelik haciz işlemi de başlatamıyorlar. Konkordato davası dosyasına giren 564 sayfalık mağdur listesinde ise 50 000e yakın vatandaş yer almakta. Mağdurlardan toplanan paranın tutarı ise 150 000 000 TL’nin üstünde.

İstanbul Bilişim’i geçtiğimiz yıl devralan Nurettin Yavuz’un 114 ayrı dolandırıcılık kaydı var. Ancak hiçbir mal varlığı yok:

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülen soruşturma, İstanbul Bilişim’in yarattığı mağduriyet perdesini de araladı. Kayıtlara göre geride bıraktığımız yıl el değiştiren şirketin yeni sahibi, Diyarbakır’da yaşadığı tespit edilen 31 yaşındaki Nurettin Yavuz isminde bir kişi olmuştu. Ancak soruşturma sırasında kendinin üzerine bir ev veya araba bile bulunamadı.

İstanbul Bilişim davası hakkında açıklamada bulunan Av. Hıdır Kırkıcı, “Bu şirket üzerinden çok planlı bir para toplama işlemi yapılmış. Burada, şirket zora düştüğü için ürünlerin gönderilmediği savunması doğru değil. Bunu da savcılık dosyasında görüyoruz. Üzerine tek bir tırnak çakısı bile yok. Bu kişiye yönelik çok sayıda da icra takibi bulunuyor. Nurettin Yavuz’un, bu şirketi alıp 150 000 000 TL sermaye taahhüdünde bulunması, hayatın olağan akışına da aykırı” dedi.

Teknolojik ürünlerde bulunan TRT bandrolünün ücreti, ürünlerin fiyatlarına dahil olduğu için tüketici tarafından ödeniyor. Hürriyet’in haberine göre İstanbul Bilişim’in geride bıraktığımız senelerde ürünler için ödenmesi gerekli olan 600 000 000 euroluk bandrol bedeli de 100 yakın paravan firma kullanılarak ödenmedi. 

İstanbul Bilişim dolandırıcılarının geçmişi hiç de masum değil:
istanbul bilişim

Şirketin TRT bandrolü usülsüzlüğü yapmış olduğu dönemde sahibi Özgür Güleç’ti. 2015 senesinde hakkında FETÖ soruşması başlatıldığı söylenen Güleç’in Almanya’ya kaçtığı biliniyordu. Ardından Güleç’in Almanya’da bulunan mağazasında çalışan Ediz Akın (yukarda) adına kaydedilen şirket, 2019’da ise Nurettin Yavuz isimli şahsa devredilmişti. Nurettin Yavuz’a şu an için ulaşılamadığı kaydediliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın