iPhone 12 işlemcisi Snapdragon 865 Plus’tan iki kat hızlı olacak!

 iPhone 12 işlemcisi Snapdragon 865 Plus’tan iki kat hızlı olacak!

IPhone 12 işlemcisi olacak olan Appla A14’ün Snapdragon 865+’tan iki kat hızlı olacağı söyleniyor. Apple yine piyasanın en hızlısı olacak.

Qualcomm, geride bıraktığımız ay premium akıllı telefonlar için en yeni amiral gemisi SoC olan yeni Snapdragon 865 Plus yonga setini tanıtmıştı. Ancak bu yonga seti mevcut Snapdragon 865’in küçük bir yükseltmesi olmuştu. Snapdragon 865+, selefine kıyasla % 10 daha iyi CPU ve GPU performansı sunuyordu. Ancak yine de Apple A13 ile kıyaslanacak düzeyde değildi. Bugün gelen duyumlar ise iPhone 12 işlemcisi Apple A14’ün bu farkı açacağını bize gösteriyor.

Tek çekirdekli CPU performansı söz konusu olduğunda, Snapdragon 865 Plus Apple A13’ün tam % 25 gerisinde yer alıyordu. Bu fark Apple A14’ün gelecek sürümüyle daha da artacak gibi görünüyor. Apple A14’ün bu sene eylül de piyasaya sürülen yeni nesil iPhone’lara güç vermesi bekleniyor. Komiya‘ya göre; Apple A14, A13’e göre % 40 daha iyi bir CPU ve % 50 daha iyi bir GPU performansı sağlayacak.

Nvidia ARM işine giriyor! Apple herkesi harekete geçirdi!

Bu söylenti doğru çıkarsa, Qualcomm’un Apple’ın CPU performansını yakalaması birkaç yıl sürecektir. Bu muhteşem performansı sunmak için Apple A14, Apple’ın A13’ünden 400 MHz daha yüksek olan 3.1 GHz frekansına ulaşabilir. Ayrıca Apple, A14’ü daha verimli hale getirmesi gerekli olan TSMC’nin 5nm tabanlı üretim sürecine geçiyor.

Apple ayrıca bu senenin sonlarında Mac cihazları için kendi ARM işlemcisini piyasaya sürmeyi planlıyor. Yakında çıkacak Mac cihazlarındaki Apple Silikon, A14 ile karşılaştırıldığında daha da iyi performans sağlayabilir. Qualcomm’un önümüzdeki senelerde hem Apple Silicon hem de mobil tarafta Appla A işlemciler ile nasıl rekabet edeceği ise henüz bilinmiyor.

Qualcomm’un rakibi ile olan farkı azaltmak için Snapdragon 875 yonga seti ile büyük bir sıçrama gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın