Instagram, Villa Çekilişi Yapan Türk Fenomenin Çekiliş Paylaşımını Sildi

 Instagram, Villa Çekilişi Yapan Türk Fenomenin Çekiliş Paylaşımını Sildi

Sosyal medya fenomeni Murat Sakoğlu’nun Instagram hesabı üzerinden Kocaeli’de bir villa ve bir arabaya ilave olarak 3000 hediyenin verileceği bir çekiliş düzenlenmişti. Milli Piyango İdaresi izinli çekiliş için paylaşılan en temel gönderi ise Instagram tarafından “telif hakları” gerekçe gösterilerek kaldırıldı. Sakaoğlu ve avukatı, çekiliş gönderisinin haksız bildirimler sonucu kaldırıldığını ve hukuki yollara başvurduklarını açıkladılar.


Geçtiğimiz hafta kişisel Instagram hesabı üzerinden oldukça iddialı ödüllere sahip bir çekiliş başlatan Murat Sakaoğlu’nun gönderisi Instagram tarafından silindi. Üstelik hem Sakaoğlu’nun hem de çekilişin ortaklarından @kolsuzlar hesabının gönderi paylaşımına engel getirildi. Instagram’ın telif hakları ihlali sebebiyle yapmış olduğu bu müdahalenin sebebi ise Sakaoğlu’na göre çekilişten sonra yapılan yoğun saldırılar. 

Kocaeli’de bir villa ve bir Citroen C3 otomobilin dahil olduğu 3000 hediyeli çekiliş için Milli Piyango İdaresi’nden de izin alan fenomen, Türkiye’nin en popüler sayfaları ve fenomenleriyle partnerlik anlaşması yaparak çekiliş duyurusunu gerçekleştirmişti. Ödüllerin büyük olması ve fotoğrafı izin bulunması sebebiyle kısa bir süre içinde yüzbinlerce insanın katılmış olduğu çekiliş problemsiz şekilde başlamıştı. 

Sakaoğlu’nun Avukatından açıklama geldi:

Açıklamada özetle çekilişin ardından yoğun bir saldırı düzenlendiği, saldırının henüz açıklanmayan kaynaklarına ilişkin manevi tazminat davası açılacağı belirtiliyor. Söz konusu çekiliş gönderisi de haksız bir “telif hakkı” ihlali sebebi ile kaldırıldığı için Instagram tarafından geri yüklenebilir. Çekilişin ortak hesaplarından birisi olan @kolsuzlar tarafından yapılan açıklamaya göre çekiliş gönderisi, katılımcılara ait olan tüm beğeni ve yorumlarla geri yüklenecek.

Çekilişin akıbetini Instagram’ın alacağı aksiyonlar belirleyecek gibi görünüyor. Ancak platform zaten fotoğrafı izne tabi olan ve saldırı sebebiyle aldığı bir aksiyonu geri çekme eğilimi gösterebilir. Bunun için yapılacak bildirimlere göre platformun inceleme yapması gerekecek.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın