Instagram Bağış Toplama Özelliğini Aktif Etti

 Instagram Bağış Toplama Özelliğini Aktif Etti

Bugünden başlayarak, bazı Instagram’lılar kendileri, küçük işletmeleri veya bir arkadaşı için önemli olan bir nedenden dolayı para toplayabilir. Doğrudan uygulama içinde GoFundMe etkili bir şekilde alır . Instagram edilir başlangıçta test ABD, İngiltere ve İrlanda’da Kişisel Fundraiser özelliğini ve Facebook şu benzer bir işlevi yayıyoruz Mart ayında.

Bağış etiketi ile kâr amacı gütmeyen kuruluşlara bağışta bulunabilecekleri ülkelerde yaşayan insanlar kişisel bağışçılara söz verebilir. Instagram, platformunun ve Facebook kullanıcılarının Ocak ayından bu yana COVID-19 ve ırksal adalet bağışçıları aracılığıyla 65 milyon doların üzerinde para topladığını söylüyor . ABD’de Instagram’da geçen ay bağışlar ikiye katlandı.

Kişisel bağış toplama denemesi bugün bu üç ülkede Android’de başlayacak ve yakında iOS’ta sunulacak. 18 yaşında veya daha büyükseniz ve uygun bir ülkedeyseniz, Profili Düzenle ayarlarından Bağış Toplayıcı Ekle seçeneğine erişerek işe başlayabilirsiniz. Bir fotoğraf, para toplama kategorisi (14 listeden) ve neden hakkında para toplamak istediğinizi de içeren nedeniniz hakkında daha fazla ayrıntı seçmeniz istenecektir. Ayrıca, çek hesap bilgilerinizi ödemeleri yöneten Stripe aracılığıyla da girmeniz gerekir.

Instagram, meşru olduklarından emin olmak için tüm para toplayıcıları inceleyecektir. Uygun kategoriler ( Facebook’un kişisel bağışçılarındakilerle aynıdır ), topluluk projeleri ve grupları, kriz yardımı, gönüllü çalışma, seyahat, tıp, eğitim ve evcil hayvanlar ve hayvanları içerir. Örneğin, siyasi bir kampanya veya yerel yasaları ihlal eden herhangi bir şey için para toplayamazsınız.

Bağışçılar varsayılan olarak 30 gün sürecek, ancak bu zaman aralığı bir seferde 30 gün daha uzatılabilir veya bunları erken bitirebilirsiniz. Bağış toplamalarınızı hesap ayarlarınızdan yönetebilirsiniz.

Kişisel bir bağışçıya bağışta bulunmayı seçerseniz, kamuoyunuzdan anonim kalabilirsiniz. İçerik oluşturucu hala Instagram kullanıcı adınızı, profilinizde bulunan adı ve ne kadar bağış yaptığınızı görebilir. İçerik oluşturucular ilk bağıştan altı gün sonra bağışçılarından uygun ödemeleri almaya başlayacaklar . Ancak bu fonlar vergiye tabi olabilir.

Facebook’ta kişisel para toplayan kişiler, bağış başına işlem ücreti ödemek zorundadır ve burada aynı ücret yapısı geçerlidir. Bir sözcü, Engadget’e Instagram’ın para toplayıcılardan para kazanmadığını doğruladı.

Instagram, önümüzdeki aylarda ABD, İngiltere ve İrlanda’daki özelliği genişleteceğini ve insanların bağışlarını hikayelerinde ve feed’lerinde paylaşmalarını kolaylaştıracağını söyledi. Yine de, kâr amacı gütmeyen bağış etiketlerinin başarısı göz önüne alındığında, Instagram’ın bunu gelecekte diğer bölgelere yayması şaşırtıcı değildir.

Yakın zamanda ülkemize de gelmesi bekleniyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın