Hemen Silmeniz Gereken 6 ‘Taklit edilmiş’ Android Uygulaması Açıklandı

 Hemen Silmeniz Gereken 6 ‘Taklit edilmiş’ Android Uygulaması Açıklandı

Hemen Silmeniz Gereken 6 ‘Taklit edilmiş’ Android Uygulaması Açıklandı

BitDefender, popüler uygulamaları taklit etmek ve Google Play pazarındaki kullanıcı bilgilerini çalmak için tasarlanmış 6 kötü amaçlı uygulamayı paylaşan, dünyanın önde gelen çevrimiçi yazılım şirketlerinden biridir.

Teknolojinin artan popülaritesi ile her gün yeni “kullanıcı bilgi sızıntısı” ile karşı karşıya kalıyoruz. İnternete kimlik numaralarını, kredi kartlarını ve diğer birçok kişisel bilgiyi yüklediğimiz süre boyunca, hangi uygulamaları kullanıp kullanmayacağımızı anlamak önemlidir.

App Store’da veya Google Play Store’da gezinirken, birçok uygulamanın korsan yazılım içerdiğini veya indirmeler, kalite veya incelemeler açısından güvenilmez olduğuna karar verebiliriz. Ancak dünya genelinde indirilen milyonlarca uygulamayı taklit ederek insanların bilgilerini çalmaya çalışan birçok uygulama var ve bu uygulamaları tespit etmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. BitDefender, dünyanın önde gelen ağ yazılım şirketlerinden biridir.Popüler uygulamalar gibi görünen ancak kişisel bilgileri çalmak amacıyla korsan yazılımlar içeren Android uygulamalarını paylaşır.

Telefonunuza asla indirmemeniz gereken 6 uygulama: 

Taklit uygulamanın adı/orijinal uygulamanın adı

Google Play mağazasına eklenen son güvenlik önlemleri, bilgi çalmak isteyenlerin korsan yazılımlarla uygulama yüklemesini zorlaştırıyor. Bu nedenle hırsızlar Play Store için yepyeni uygulamalar geliştirmek yerine halihazırda çok sayıda kullanıcısı olan uygulamaları taklit etmeye başladılar. Uygulamanın adını ve logosunu resmen taklit eden bu kişilerin amacı insanları kandırarak kişisel bilgileri çalmaktır.

Siber güvenlik şirketi BitDefender, Google Play Store’de geniş çaplı bir araştırma yaparak Android telefonlarla kesinlikle bulunmaması gereken uygulamaları tespit etti. Dilerseniz bu uygulamaların hangileri olduğuna daha yakından bakalım.

  • Book Reader
  • Pluto TV
  • Kaspersky: Free Antivirus
  • VLC Media Player
  • Uplift: Health and Wellness App
  • Gosuslugi.ru

Book Reader adlı uygulama, gördüğünüz üzere Bookmate: Read Book & Listen to Audiobooks adlı sesli kitap uygulamasının korsan versiyonu. VLC Media Player, yaygın bir şekilde kullanılan medya oynatıcısı VLC for Android uygulamasını, Kaspersky: Free Antivirus da Kaspersky Antivirus: Security, Virus Cleaner adlı uygulamayı taklit ediyor. Rusya’da devlet tarafından vatandaşlara sunulan bir uygulama olan Gosuslugi.ru da taklit edilen korsan uygulamalar arasında. 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın